Nazif Laçi:Roli i Kosovës në gjeopolitikë !


Kosova, që nga luftërat ballkanike 1912, organizoi kryengritjen e përgjithshëme për çlirim nacional nga sundimi osman dhe u çlirua nga forcat kryengritëse shqiptare. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Kosova u radhitë nga forcat Antifashiste dhe kontriboi në çlirimin nga kjo e keqe e njerëzimit. Por, ajo u tradhtua nga hegjemonizmi serbë dhe u aneksua. Kosova, është e para në Evropën juglindore që i dha shkëndiat e para kundër të keqës së njerëzimit-komunizmit. Në vitin 1968, rinia shqiptare dhe populli i Kosovës organizoi demonostrat e para, ku brohoritej kundër sllavo-kumonizmit dhe orientimit nga demokracia perendimore. Kosova, vazhdoi me kontribuar në gjeopolitikë gjatë viteve 80-ta me demonstrata gjithëpopullore, duke kërkuar çlirim nga ultra nacional-shofenizmi serbë dhe radhitejen e saj nga Demokracia Perendimore, që aty e kishte gjinjë vendin. Kosova ishte ajo që kontriboi në shembjen e Preandorisë Jugosllave. Me luftën çlirimtare, ku në grehinat e saj u krijuan 6 shtete të reja nacionale, Sllovenia, Kroacia, Bosna e Hercegovina, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia Veriore . Kosova me pozitën e saj gjeostartegjike sot është bërë pjesë e rëndësishme e intereave polike të demokracisë perendimore në ball me SHBA. Shteti i ri i Kosovës, i krijuar me gjak dhe mund, me përkrahjen e shteteve demokratike perendiomore në krye me SHBA. Është bërë faktor i paqes dhe stabilitetit gjeopolitik në rajon. Kosova, bashkë me nënën Shqipëri dhe pjesë tjera ku jetojnë shqiptarët, Maqedoni, Mal të zi dhe Kosoven lindore janë bërë faktor politik, ekonomik e ushtarak në ballkanin perendimor.

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *