“Ne djemtè e fshatit “Albert Hitollari


————————————————–

*

Ne çunat e fshatit , bènim t’jetèr jetè

Mèngjeseve çoheshim gjithnji tepèr herèt

Eh , ndryshe nisnin ditèn , ata nè qytetè

Kjo na bènte ndryshe , tè ishim nga tè t’jerèt

*

Dikush traktorist , tokat i plugonte

Njè t’jetèr pompist , a blegtor nè stallè ,

Dikush me njè zis , gjithçka transportonte

A me autokombanjè, grur korrte nè arè !

*

Tè t’jerèt nè brigada , ku i kishin hedhur

Puna nga herè niste , me normè e me planè

Vajzat nè fusha , pambuk duke mbledhur

Djemtè pèr vaditje ku hapnin kanalè !

*

Njè çangè aty varur , nè njè degè nè plep

I binte dikush , njè orè tè pushonim ,

Secili shpejt merrte dhe torbèn e vetè

Nèn hijen e tij , tè gjithè mè pas shkonim !

*

Nè rreth tè ulur , i hapnim me radhè

Mè pas shoku – shokun miqèsisht e ftonim

Shkèmbenin gjithçka nga ato ç’kishin marrè

Dikujt diçka i merrnim , e njè t’jetri i çonim !

*

Pas pune nè lumè tè gjithè aty mblidheshim

Zhvishnim edhe rrobat e tè gjithè i lanim ,

Njèri pas t’jetrit , nga ledhi atje hidheshin

Teshat nè kaçube , i ndernim dhe i thanim !

*

Mbrèmjet i kalonim , tek klubi nè qendèr

Tek vatra e kulturès dhe tè vegjèlit vinin ,

Aty mbi njè beze , tè bardhè nè njè stendèr

Shpesh nè fundjavè ndonjè film e shihnim!

*

Koncerte e vadhèzime , bènin saher tè rinjtè

Vashat nga gjith fshati nèpèr grupe shkonin

Nga xhamat i shihnin ata çilimijtè

Çiftet mes tyre , kur ngriheshin vallèzonin!

*

E diela pèr ne , ish e vetme ditè pushimi

E gjithè njerèzia zbriste poshtè monopatit ,

Nè sheshin tek shelgjishtet ku ishte burimi

Pèrherè aty i shihje gjithè vashat e fshatit !

*

Me shtèmba e gjyma , tek vinin ngadalè

Djemtè kur i shihnin mes tyre buzèqeshnin

Ata aty tè ulur , i shihnin me radhè

Shkèmbenin vèshtrimet e i pèrshèndesnin!

*

Pas tyre dhe graria , boxhet vènè nè kokè

Me kazan dhe kusi , qè teshat tè sapunisnin

Me karro kushinetash , fèmijèt shkonin tokè

Me rradhè njèri – t’jetrin , e shtynin e ngisnin

*

Mè pas ndiznin zjarr e i vlonin ato ndèrresa

Tè vegjèlit i zhvishnin , i lanin , i fèrkonin ,

Dikush kishte turp , e fshihej nèpèr bezga

E tè rriturit qeshnin kur zhveshur i shikonin

*

Disa luanin cingla , loja qè preferonim

Tè t’jerè me litar , dikush me kur , me dam

Tè fortèt zinin rrokeshin , vajzat ti shikonin

Tè ulura tek burimi , nè anèn pèr matanè !

*

Ai vend ish pikènisja ku lindnin dashuritè

Por shumè pak prej tyre u lidhèn nè faktè

Kudo kish ndèrhyrje , s’tè linin lajmèsitè

E vashat shkonin nuse rrethinave pèrqarkè

*

Disa nga tè rinjtè ndodhte tè largoheshin

Njè pjesè me studime , a shèrbim ushtarak

Kish dhe nga qè nè qytet martoheshin

Por malli pèr fshatin , aty i sillte prapè !

Mund të jetë një imazh i 1 person

Shiko statistikat

Mbulimi i postimit: 158

Të gjitha reagimet:

11