Një karafilë me shumë!Arben Zeqo


… ” Dhoro ” ( dhurate ) perzgjodha te shtunes dites parti ,

mbeshtjellur decoracionit leter ,

qefin asaj ” dite ” nuk ja kisha ,

por ishte nje borxh i vjeter …

Kutise lidhur fijongo ,

nje karajfil brenda palosur ,

supriza veçuar zgjedhje peresosur …

Asgje nuk mbajta mend , shampanje e fishekzjarre ,

momenti ” Happy birthday ” ,

ne xhaz tinguj rrithmuare .

Ne fletezen vizuar , disenjo shkruar emrin tim ,

mendova mos ish’ thjesht’ URIM …!

Nganjehere , ” simbolet ” marin tjeter kuptim ,

mos valle kisha gabuar , e ishte nje nxitim !

Sa kohe kaluan , mirenjohjen per te mare ,

me kot vetes ” ankthin ” ngarkova ,

bej be , karajfili ish’ zvenitur e thare …

Dat’lindjet gjithnje marin zjarr ,

shperthyer mes kengesh defrim ,

e nganjehere s’thuen dot te tera ne fjale ,

duhet guxim …

Mendova ” dhoro ” , udhetimin diku kish’ mare ,

zgjodha mes aromash ti thosha ,

ashtu n’ën heshtje pak fjale …

Rralle te ” vjen ” fati e shprehesh ,

fjale zemre ne te nderë ,

s’qe dita per mua , as stine pranvere …

Sa here mendjes kalonja ,

e diçka shpesh me mundonte ,

karajfili ” zvenitur ” ngadale ,

e koha si era fluturonte …

Nevoje kishin petalet ,

e gonxhet me ònde flete ,

fllade si mengjesi dites i flet .

Ti jepja jete , shpirti te ish vaditja , te tjerat flasin vehte …

Akoma dhe sot ” ajo ” prisja , ( pergjigjen )

kaluar kohe harruar ,

nje ndjenje ” endrres ” me shfaqet ,

e netet vijne ikin munguar …

Ç’eshte keshtu me mua ,

sa here mar guximin deshire ,

nje ” hije ” me ndjek pas rri fshehur ,

te jete ” magji ” syri i keq ,

mos moti shirat perngrehur …!

… Parti qekuri mbaruar , ne festa DATINDJE gezuar ,

mos shihni ” pakot ” fijongo , perbrenda ç’far flet eshte shkruar …!

… ” Happy birthday ” DATLINDJET GEZUAR !

… Nje karajfil me shume !

Zeqo @rben Autor .

Devoll Emigrantos !

London Iunios 2024 .