Novela e nji gruaje-Ruzhdi Keraj


Zhurme, o sa zhurme u ba ne lagjen e fukarejve pse erdhi e zuni nji shpi te vogel nji alamet zoje e bukur.Zuni nji shpi andej ka fundi I lagjes aty ku kryqzohej e banin shamat nji kovaç qe gerciste gjith diten me çekiq dhe nji fallxhore qe delte para deret e bertite tuj ftu njerzit sidomos grat me I shti fall.Ajo gruja e bukur sa delte nadje hapeshin dyrt e shpive te komshive dhe grat me fshesa ne duar delshin medemek me pastru para deret.Ajo kalonte para tyne e veshun bukur ,trup bukur me ato takat qe kercitshin kur hasnin ne guralecat e rruges ,dhe u buzqeshte grave ose I pershndeste tuj prek me dy gishta kapelen me strehe te madhe me nji trandofil ne ane..Mire grat po fillun me u çmend edhe burrat..Njeni ma ashiku ,kovaci sajoj para kovaçhanes nji sheshe te vogel ,vuni dy tri tavolina dhe I veshun me perparse te bardhe mbasi lahesh mire e mire filloj me mbledhe burrat me pi nga nji teke raki dhe me ba muhabet e me shpetu pak prej halleve e sherreve neper shpija ,por ma teper me pa ate grun e bukur kur delte mbazdite dhe me fillu ndonjeni me I hjedhe ndonji fjale .Gruja e kovaçit ja kuptoj shpejt hilen te shoqit dhe veshi vete perparsen e bardhe dhe I mbushte teket e rakise simbas porosise bile filloj me shtu edhe meze ,nji huder nji kokerr donate pak gjize.. Grat e lagjes ,nuk shkonin me u ule me burrat ne tavoline se ishte marre po delshin te dera sa kalonte zoja e bukur ,dhe tash jo me pa ate gru por me pa si rreagonin burrat e tyne me goten e rakise para.Lagjen e kapi nji tis nervoz ,filloj shamata, diku gerciste nji shput diku thyhej nji pjate ,fmijet te tremun delshin tuj bertite prej shpije prej shamates deri nji dite qe grate vendosen te flasin me zojen e ti luten te largohej se po u prishet familja dhe fmijet kishin marre te tremun.Zgjodhen tri gra qe u veshen e u ngjeshen dhe I gersiten te dera e vogel e shpise nji katshe me oborr te madh e shume peme.

-Kush asht-u ndigju nji za prej mrenda oborrit

-Jena komshit ,a po na e hape deren.-O sa mire erdhe -foligruja prej mrenda deret dhe u ndigjun takat tuj gersit ne kalldrem.

-Urdhnoni -I foli sa hapi deren -sa mire bate qe erdhet.dhe u liroj rrugen te kalonin

-Ku doni me ndej ktu apo futena ne dhome–foli gruja

-Ktu ktu n’oborr per pak kena ardhe-foli njena nga grat.

-Mire -foli gruaja e bukur ,-po nxjerre karriket e ulena ktu te kumbulla.U fut dhe filloj me nxjere karriket

-Po t’ndihmoj edhe une -foli njena prej grave dhe u fut me marre karriken por dul me vrap tuj shky faqet

-He moj çka pe harushen

-Gra lakuriq ,mbush dhoma ,hajde ikim.-foli dhe mori me dal.Dy grat e kapen per krahu

-Prit njihere mos u ban e marr ,si iket ksshtu

Gruaja e bukur dul me tabake ne dore dhe ne tabake ishin kater filxhan te lyme me ar

-Ju bana ka nji kafe-foli dhe ja drejtoi tabaken grave e ato moeren nga nji filxhan

-Mirseerdhet-uroj gruaja e bukur

-Sikur nuk shkon nji zoje me kto filxhanie ne nji shpi te vogel ne kete lagjen tone

-Ktu m’pelqen shume -qeshi gruja -asht qetesi ,nganjihere me merzit pak kovaçihanja ban shume zhurnme,por kadal kadal po msohem asht ma mire se t’jetosh ne zhurmen e lagjeve e rrugve jashte shtetit

-Ju a nuk jeni prej ktu?-pyeti njena nga grat

-Prej ktu jam por kam ndej shume vjet jasht ,kam ba studimet

-Doktoresh -jeni

-Jo jam piktore ,

-A keni burr-pyeti njena prej grave

-Kam qene e martume ,u ndam dhe une u ktheva ne vendin tem

-Po ato lakuriqet çka te duhen

-Jane pikturat e mija ,

-Erdhet prej jashte pate bote me sy e vini e nguleni ktu ne kete lagje te vorfen ,kte se marr vesht.Gruja e bukur qeshi fort.–A t’ju mbush nji tas me mana apo doni kumbulla .-Falemnders -folen tri grat me nji goje.

-Tashti qe m’pat e me gersit ne dere e keni ndonji hall a mund ta di?-foli e qeshi gruaja e bukur

-Ik prej lagjes-foli njena prej grave

-Me ike prej lagjes e pse?-qeshi prap gryja e bukur.-

-Ke fut sherrin ne lagje ,nji gru si ti e bukur e veshun bukur ,ndrysh nga na shpijaket qe s’na del koha me u marre me vedin ,po I terbon burrat qe kan fillu me na pa si sherbyse pastruese ,pa ardh ti ishim mire jeta jone kalonte qete lanim shplanim gatunim,linden e rritem fmijt burrat na dojshin e sillshin mire me ne tash kan fillu shamaten edhe nganjiher drunin ,ti prishe jeten e qete ne lagjes tone-bertit e bame spec e kuqe gruaja qe pau e t’merrume nudot.

-Nuk e kam mendu se mund te krijoj nji gjendhje te tille ne lagje ,por te mirat gra ku asht faji I jem,ju thoni qe jam e bukur ,vishem bukur ,po vertet une kam msu te kujdesem per vedin ,ju e keni te veshtire jetoni ne kete lagje qe per ju asht fanatike e vorfen kurse per mu ashte qetesi, ,me jep qetsi ky kopsht I bukur me peme me lule ,nuk me dha qetsi luksi ,e pashe e jetova luksin dhe si mendoni ju ,isha e lumtun,jo moj gra te mira

-Ti je me shkolle flete bukur por e mira asht largoju prej ktu ,t’fitojme edhe na qetsuin tone ,me burrat me fmijt..Grrat u ngriten dhe u nisen nga dera.

-Bate mire qe erdhet-foli gruaja e bukur ,ndonji dite do te vi ne shpit tuaja.-Priitna zot ,kurr-folwn te trija n’nji za e dolen