O bija e mamasë-Floriri Z Petra


O BIJA E MAMASE

Të qofte udha e mbare.. !!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Ike ike more dhenē

o bija e mamasë..

Nuk mendove per babanë

kush do ja bëjë kafenë..?!

Udhe te mbare te kesh

te me nderosh,

kesaj bote, kudo qe te vesh

dalc faqe bardhe

Keshtu uron me gjysem zeri

nje nene e pergjeruar

kur femijet ikin

udheve te botes

per nje jete te mrekulluar….!!

*****************************

Sa shume do i mungosh

vetem shpirti ì saj e di..

Dhe pse i thua lamtumirë

asaj dhe qytetit ku ke lindur,

do te vesh ne boten e qyteteruar,

shpresoj te ndjehesh me mirë…

Mos tu ĝënjejë mëndja,

kujton se do gjesh, parajsen e kerkuar

per asnje nuk eshte e shtruar..

Po nuk levize kembe e duar

beji derman kokes

shterngo dhembet, lote mos lesho

prija fjalet gojes

ne do te punosh, ul koken shko drejt

te tjere mos degjo….

Do ta kujtosh mes dhimbjesh

qytetin e lindur nga trendafilat

Kur vjen stina e vjeshtes

I shkunden petalet

Aromen e percjellin, me ane te eres

Shpirtit fillojne i bien lotet..

Te lesh vendlindjen, eshte marrezi

me gomone mos u largo

A te kujtohen, vite me pare

sa zemra njerezish, u mbyten ne Otranto

Por sa shpirtera nenash, qajne çdo dite,

nuk gjejne sado pak qetesi,

lotet ende su jane tharrë..

Kujton se do gjesh, bregut matane

jeten qe ta mohuan te tjere

Nuk je as e para, as e fundit

kjo bote keshtu rrokulliset

Si nje rrote qereje, vjen verdalle

Zhurme ben dhe pluhur leshon

qetesi shpirti kur nuk gjen..

Ah, moj vashe sy lakuar

vetullat harqe parabol

Buzet e kuqe, flake prushuar

nuk me harron, kur vargun shkruaj

percjell halle, mall e derte

Asgje nuk mbaj ne shpirt, per vehte

tek miqte i sjell, i shperndaj

Per te ndjere qetesi dhe rrehat…

Sa i hidhur eshte ky kurbet

te kap rrob te mban peng..

Malli shpejt do ju marre

per prinder dhe femije

do rrjedhe si pike loti

Fleteve shkrojtur ne ditar

Vjosa here e qeshur apo e terbuar

Shtratin do zgjeroje, nga malli i loteve,

Si ne dimer dhe behar…

Le te jene keto vargje, si urim

udhen ke nisur bregut matane

Tek Zoti ki besim…

….Do ju ndricojnë udhën çdo ditë..!!

Floriri Z Petra

Bagan, Myanmar

August 8th 2018..

Të drejtat e autorit rezervuar.

Mund të jetë një meme e 1 person, afishe dhe teksti