O çna bane me qesh moj Hanke-Ruzhdi Keraj


Ajo sillet gjith diten e mshtjellun me çarqafin e zi tuj gersit dere pere dere e tuj lshu helm siç din ajo.

-Iku nderi ,jane ba njerzit si qen e puthen midis dites

-E çka t’prishe pune ty moj Hanke ,shif shpine tande e lene hallkun-ja kput ndonjena dhe nuk ja hape deren me e fute ne shpi

-Ka lujt menç

-E ka ndonji hall e shkreta

-E çfare halli ka ,n’shpi me tana t’mirat asht ,vajzat I ka hajrit ,I ka n’shpi qepin ne makin ,I shoqi ai burr dai qe e habiti Shkodren si e mori nuse ate nji cope vajze sa nji dyleksh

-Po moj po -e nderpreu tjetra ,-por asnji here se deshti Hanken,thojne qe tash qe u rriten vajzat ma shume rrin ne dyqan se ne shpi

-Pash zoten çka me e dashte at keqena ,çka me pa prej saje ,apo se ka helm ate gjuhe qe se mshtjelle njihere mrenda gojet

-Mram tane kohen ka ndej nèn strehen e deres se madhe te kojshise ,se ke po runte-foli njena prej grave.

-Rune vajzen e madhe qysh se ka fillu pune ne rrobaqepsi asaj I ka lujte tepeleku

-Diçka ka nuhat ,asht dhelpen ajo

-Azgja moj vajzen e ka nafaket lum kush ta marri ,por kjo gjithmon po nuk pate bisht ta njet po pate ta hjeke ,nuk pyet ajo

-Me taman alamet vajzet e ka ,po te dyten?

-Ate e ka ma te bukur ma shtat hedhun

-I kan gja te jatit

-Po helbete ,kuj me I ngja asaj

-A ja ka lyp kush vajzen?-pyeti nji dite njena prej grave ,asht ajo qe veshet allafranga dhe ka nji djale qe I lpine flokt dhe rrin tane diten pa shkolle e pa pune

-A t’ka shku n’mend ,e per ke e done?-qesh njena prej grave

-Per djalin moj e marre se per burrin jam vete-foli dhe shtremnoj buzet gruaja allafranga

-Shko shko lype kur ta zbusin shpinden vajza e te t’gjuje me gur Hankja ,ajo nuk don me t’pa me sy jo me t’ba krushke e per ke per ate flok lepimin

-Na marrshi te keqen -foli gruaja dhe ktheu krahet

Dikush I a tha Hankes se gruaja allafranga don me ardhe me kerku doren e vajzes tande per djalin.Heu si kceu Hankja ,hoqi byrden gadi gerdhishti hunden liroi nji pull te kmisha thu se po I nerrej fryma dhe bertiti si e lujt menç

-Ta provojne me gersit per ate pune te dera e jeme se e mbys me kto dure

-Ke moj Hanke?

-Ate pra bythe hardhucen

-O çna bane me qeshe moj Hanke po ajo te merr ne gjoks si fmije moj e marre ajo asht si katalla ,nji kofsh e saje asht sa je krejt ti -foli gruja dhe u shkri gazit.