O lulja e bukur!Ilia Kokthi


Mos moj bukuroshe

Mos u shit kaq lire

Ke trupin e bukur

Je si xhevair …!

Buze apo balle

Syte shikimi si ne perralle

Faqe e gushe

Lume kush t’i puth !

Me krahe dhe gjokse

Ti mposhte cdo burre

Kerthiza jote

Te ndenjurat peri

Shalet e beshme

Pubisi flori …!

Por nuke ke faje

Realitet i eger

Te ben te shitesh

Si nje fije leter !

Je si nje enderr

Qe hyn e s”del dote

Mendja me vjen verdalle

S’te leshoje dote …!

Dhe se je vajza ime

Une nuk kame faje

Me dysh me duhehet

Zemren te caje

Vetem keshtu

Nga une munde te shpetoshe

Jeten jeten tende

Duhet te jetosh …!

O lulja e bukur

Mos u shite kaqe lire

Behu e forte

Do ndihesh me mire !

Gabimeve te moshes

Mos iu nenshtro

Behu shqiponje mali

Dhe fluturo …!

Ne lartesi veshtro

Gjeje ate qe duhet

Qe shpirtin t’a ngroh

Te n.dertoshe nje cerdhe

Qe ti meriton

Dhe me kurre

S’gabon …!!

22–8–2022. Ora 11’00. Tirane