Pamjet aktuale të Bob Lazar me John Lear.Dëshmitarë duke testuar artizanatën e huaj në zonën 51


Bob Lazar është një figurë e diskutueshme në komunitetin UFOlogy, i cili pretendon se ka punuar në inxhinierinë e kundërt të teknologjisë jashtëtokësore në një vend të quajtur S-4, që ndodhet pranë Zonës 51 në Nevada. Për më tepër, Gene Huff, ish-kolegu i Lazarit, gjithashtu pretendoi se kishte punuar në S-4 dhe kishte parë anije kozmike jashtëtokësore.

Ekziston një video e Bob Lazarit duke u varur me Huff dhe Lear në shkretëtirën e Nevadës. Thuhet se Lazar raportohet se mori Gene Huff dhe pesë njerëz të tjerë në skajin e Groom Mountain për dy javë rresht, ku ata mund të vëzhgonin objekte të çuditshme, me shkëlqim që ngriheshin nga mali. Ata arritën t’i shmangeshin patrullës së sigurisë për të parë këto ngjarje.

“Ajo doli mbi të njëjtin mal, lëvizi rreth tij dhe bëri një lëvizje hapash. Në fakt,  u ngjit në ajër si kjo dhe u hodh në ajër, më pas ra shumë poshtë, më pas thjesht notoi përreth dhe lundroi përreth dhe më pas filloi të ngjitej në vargmalin malor, “tha Huff.

Një kasetë video u regjistrua gjatë një prej udhëtimeve në male, ku të gjithë dëshmitarët panë një dritë të ndritshme që lëvizte lart në qiell. Në një moment, John Lear , i cili kishte punuar për CIA-n si pilot, u shfaq në video, duke folur për përvojën e tij gjatë udhëtimit. Ai pranoi se kishte vizituar tetë milje në lindje të Groom Lake, Nevada, në vendin e provës sekrete të qeverisë më 22 mars 1989.

Bob Lazar dhe Friends duke filmuar Testin e Fluturimit Alien Craft në Zonën 51 (1989)

Lear tha: “ Më 22 mars 1989, ne po qëndrojmë vetëm rreth tetë milje në lindje të Groom Lake, Nevada – vendi i provës sekrete super-qeveritare – dhe vetëm pak minuta më parë, ne pamë një nga UFO-të jashtëtokësore të qeverisë të fluturonte mbi atje. Të gjithë e pamë për rreth shtatë ose tetë minuta. Pikërisht këtu, unë kam shtrirjen time Celestron, është tetë inç, dhe e fokusova për rreth 15 sekonda dhe e pashë vetë. Në fakt, është ajo që është.

Ne do të qëndrojmë këtu për disa orë të tjera këtu për të parë nëse mund t’ju tregojmë, njerëz, një disk fluturues jashtëtokësor të vërtetë që po fluturon nga qeveria. Pra, nëse sapo keni ardhur dhe ne do të shikojmë mbi atë mal, ku janë ata. Ata gjithashtu vijnë këtu,  është Mali Tullac.

Ka disa drita atje të cilat nuk mund t’i shihni, por ka një numër kamionësh. Nuk e dimë nëse po shikojnë këtu poshtë… Ne jemi duke qëndruar në tokë publike. Është plotësisht e ligjshme ku jemi. Dhe nëse dëshironi të vini këtu më vonë në shfaqje, ne do t’ju tregojmë saktësisht se si t’ju marrim…Ne kemi Bob Lazar dhe kemi Joy Lazar, gruan e Bobit dhe ne kemi Gene Huff. Ky mision u organizua sonte nga Bob Lazar, i cili është një fizikant teorik që punon në Groom Lake .

Dëshmia e Gene Huff

Gene Huff

Para se të hyjmë në deklaratën e Huff-it për incidentin, duhet të dimë marrëdhënien midis Lazarit dhe Huff-it. Huff ka një përvojë në vlerësimin e pasurive të paluajtshme dhe e ka njohur Lazarin për shumë vite, si para dhe pas përfshirjes së tij të supozuar në një program inxhinierik të kundërt të disqeve fluturuese në S-4. Në ” The Lazar Sinopsis nga Gene Huff “, ai shkroi se u njoh me Bob Lazar në mesin e viteve 1980 pasi u transferua në Las Vegas në 1979.

Së bashku me Lazarin, Huff bashkëprodhoi videon “The Lazar Tape and Excerpts from the Government Bible” dhe shkroi skenarin për “S4, The Bob Lazar Story”, i cili është konsideruar nga studiot e Hollivudit, por ende nuk është bërë një film. Huff ka qenë gjithashtu i përfshirë në sipërmarrje të tjera me Lazar, të tilla si bashkëpronësia e Tri-Dot Productions dhe prodhimi i ngjarjes verore “Desert Blast” me fishekzjarre, armë dhe eksplozivë.

Huff shkroi: “Të mërkurën e parë, më 22 mars 1989, mbërritëm pikërisht në muzg, fikëm dritat dhe shkuam rreth 5 milje në rrugën Groom Lake. Së shpejti pamë një dritë të ndritshme që ngrihej mbi malet që ishin midis nesh dhe S4. Drita fillon të kërcejë dhe të kërcejë përreth, të bëjë lëvizje hapash në qiell, pastaj të ndalojë dhe të rri pezull, etj.

Ai vazhdoi: “Drita e përsëriti këtë lloj aktiviteti për disa minuta, gjë që ishte emocionuese, por ishte aq larg sa mund të shihnim vetëm aq shumë. Ky aktivitet i objektit ishte i hapur dhe nuk ishin sytë tanë që na mashtronin me dritën e yjeve dhe dritën e planetit që shtrembërohej nga atmosfera, retë apo ndonjë gjë e tillë. Përfundimisht, drita u ul ngadalë pas maleve.”

Gjatë vizitave të tyre të radhës të mërkurave të njëpasnjëshme (29 mars dhe 5 prill 1989), Huff tha se ata vëzhguan një objekt në formë disku në qiell që dukej se u afrohej më afër tyre dhe kishte një shkëlqim të shndritshëm, të cilin ata ia atribuuan metodës së tij të shtytjes. dhe mënyra se si ajo shtrembëronte hapësirën dhe dritën. Ata u trembën aq shumë nga objekti, saqë u zhvendosën pas bagazhit të hapur të makinës së tyre për t’u mbrojtur.

Në vizitën e tyre të 5 prillit, ata u ndoqën nga personeli i sigurisë dhe lëshuan një paralajmërim për afrimin e një instalimi ushtarak. Ata gjithashtu u përplasën me një oficer policie vendas, i cili ua mori kartat e identitetit dhe i dërgoi me radio në stacionin bazë të sigurisë. Është e qartë se ata kishin një interes të madh për të vëzhguar UFO-t dhe nuk ishin të kënaqur me përgjigjen që morën nga siguria dhe zbatimi i ligjit.

Shënim: Bob Lazar ishte një punonjës i kontraktorit të mbrojtjes ushtarake, EG&G. Huff shpjegoi se të nesërmen, kur Lazar raportoi në EG&G, ai u ndalua nga një person sigurie, Dennis Mariani, i cili i tha atij se nuk do të fluturonin për në Groom dhe në vend të kësaj e çoi atë në bazën ajrore të Indian Springs.

Në Indian Springs, Lazar u informua, u qortua dhe leja e tij e sigurisë u anulua për sjelljen e miqve të tij për të parë testin e diskut. Punonjësit e sigurisë i thanë Llazarit se nëse do të kapnin sërish ndonjë nga miqtë e tij, do ta arrestonin për spiunazh. Ata gjithashtu i treguan Llazarit transkriptet e bisedave telefonike të gruas së tij me të dashurin e saj, duke treguar se edhe ata e kishin monitoruar atë.

Pasi humbi punën dhe gruan e tij, Llazari vendosi të dilte në televizion për të ekspozuar atë që po ndodhte në Zonën 51. Megjithatë, ai u përball me hakmarrje nga autoritetet, duke përfshirë një kërcënim dhe një gjuajtje në gomën e makinës së tij. Lazar vendosi të punonte me gazetarin George Knapp për të ekspozuar historinë.

Viki Verma