Pamjet e UFO-ve me Grailin e Shenjtë të provave të xhiruara në zonën 51 së shpejti do të publikohen


Pamjet e UFO-ve me Grailin e Shenjtë të provave të xhiruara në zonën 51 së shpejti do të publikohen, pretendon regjisori

Ka pamjet më spektakolare të UFO-ve të xhiruara pranë Zonës 51, për të cilat regjisori James Fox beson se mund të jetë një “Grali i Shenjtë i provave” në misterin e fenomeneve UAP. Në intervistën e tij të fundit me podkasterin e famshëm Joe Rogan, zoti Fox zbuloi se kishte parë videon e një UFO-je të vërtetë që rri pezull mbi një makinë në shkretëtirë. Videoja tregoi pjesën e brendshme të makinës me dy burrat që u trembën ndërsa një mjet në formë disku fluturonte mbi automjetin e tyre, duke ndriçuar pjesën e brendshme të makinës me një dritë të frikshme.

Zoti Fox, i specializuar në dokumentarë të UFO-ve, tregon historinë e një videoje për UFO-n që iu shfaq nga Chuck Clark, një ish-personel ushtarak dhe astronom amator që jetonte pranë Zonës 51. Kjo ngjarje ndodhi në fillim të viteve 1990, kur Bob Lazar Historia u përhap në të gjithë mediat dhe njerëzit u dyndën në zonë për të parë se çfarë po ndodhte.

Zoti Fox tha se Clark kishte parë diçka të çuditshme në Zonën 51 dhe po e ndihmonte atë me dokumentarin e tij “UFOs: 50 Years of Denial” kur ai e ftoi Fox-in të shihte një kasetë VHS që ai pretendonte se do të bënte që “nofulla e tij të binte në tokë”. Fox udhëtoi për 16 orë në trailerin e Clark-ut pranë Rachel, Nevada, ku u ulën për të parë videon.

Videoja tregoi dy persona duke filmuar nga dritarja e makinës së tyre teksa po udhëtonin për në Zonën 51. Ata po godisnin përreth, duke pozuar për foto pranë Little A’Le’Inn dhe duke dëgjuar muzikë derisa makina u ndal papritur. Kamera mbeti e ndezur dhe zërat e burrave mund të dëgjoheshin duke debatuar për diçka, ndërsa dukej se po përpiqeshin të zvarriteshin poshtë sediljeve. Papritur, njëri prej tyre bërtiti: “Na ka mbaruar! Zbrisni, zbritni!”

Sipas zotit Fox, drita e verdhë-portokalli që u kap në shiritin VHS në pamjen e UFO-ve pranë Zonës 51 ishte ndryshe nga çdo dritë tjetër që ai kishte parë më parë. Burimi i dritës ishte vendosur direkt mbi makinë dhe po shkëlqente mbi të, duke ndriçuar pjesën e brendshme të automjetit në një mënyrë të frikshme dhe të pazakontë.

Objekti lëshonte një nuancë shumë intensive dhe të ndritshme të verdhë-portokalli. Zoti Fox tha se nuk ishte si drita e një prozhektori ose helikopteri të rregullt, pasi burimi i dritës nuk ishte i dukshëm. Në vend të kësaj, ishin vetëm efektet e dritës që ishin të dukshme, në formën e lëvizjes dhe zhvendosjes së hijeve brenda makinës.

“Hijet brenda makinës, nuk mund ta shihnit dritën. Ju mund të shihni vetëm efektet e dritës. Hijet në pjesën e brendshme të makinës po lëviznin në mënyrë të frikshme si burimi i dritës në një lavjerrës. Pra, të gjitha hijet, nuk kisha parë kurrë diçka të tillë. Në pjesën e brendshme të makinës, lëviznin shumë të lëngshëm, super të qetë dhe të lëngshëm. Nuk ishte ndalesë apo kthim i papritur dhe gjithçka ishte e lëngshme.”

Chuck Clark, një mbikëqyrës ushtarak, zbuloi në qershor 2003 se qeveria kishte varrosur sensorë në tokë publike. Clark i kishte zbuluar sensorët duke përdorur detektorët dhe sensorët e tij, por ai ishte tashmë i njohur për forcat e sigurisë që ruanin bazën. Clark ishte nën hijen e “camo-dudes” dhe ishte kapur nga kamerat dhe sensorët e tjerë. Ai kishte shpenzuar vite duke eksploruar skajet e jashtme të bazës sekrete, duke bërë fotografi nga pika të largëta dhe duke mbledhur informacione nga burime publike. Ai kishte shkruar edhe një udhërrëfyes për vizitorët në bazë. Problemet ligjore të Clark filluan kur ai ekspozoi ekzistencën e pajisjeve të fshehura të spiunazhit në tokën publike. Baza kishte qenë terreni i testimit për teknologjinë më të ndjeshme ushtarake të 67 viteve të fundit.

Mënyra se si u përshkrua drita nga Fox sugjeron se nuk ishte diçka që mund të shpjegohej lehtësisht me mjete konvencionale. Është e mundur që drita të jetë emetuar nga një lloj teknologjie e avancuar, e cila ende nuk është e njohur për publikun e gjerë. Megjithatë, pa prova apo analiza të mëtejshme, natyra e vërtetë e dritës verdhë-portokalli mbetet një mister.

Në Impaulsive with Logan Paul , zoti Fox i tregoi Logan Paul-it për këtë pamje. Ai shprehu interes për të parë pamjet dhe përfundimisht shkoi në shtëpinë e Chuck Clark në mes të shkretëtirës me një ekip dhe 100,000 dollarë për të provuar blerjen e pamjeve. Megjithatë, Chuck Clark refuzoi ta shiste atë dhe Logan përfundoi duke filmuar pamjet me një kamerë të fshehtë.

Sipas entuziastit të UFO-ve, Joe Murgia, Ross, i njohur si UfoWatchdog në Twitter, kontaktoi me Clark në vitin 2020 dhe Clark pranoi që Ross të shikonte kasetën. Ross gjithashtu informoi James Fox se ai do të shikonte videon dhe Fox i tha atij se Logan Paul ishte i interesuar ta blinte atë. 

Ross u takua me Loganin në qytetin e vogël dhe Logan tha se donte të blinte pamjet si investim. Ross ra dakord që ai të merrte kasetën dhe ta analizonte atë përpara publikimit të saj, dhe Logan ra dakord me kushtet.

Sipas Ross, pamjet e UFO-ve u filmuan menjëherë pas muzgut në vitin 1994. Dy dëshmitarët në automjet ishin dukshëm të frikësuar. Të dy grumbullohen në makinë. Njëri prej tyre doli nga makina ndërsa i dyti iu lut që të mos e bënte këtë. Në kasetë u dëgjua emri Bob ose Robert.

Dëshmitarët ishin dukshëm të frikësuar. Kishte një dritë ngjyrë portokalli që ndriçonte pjesën e brendshme të automjetit, e cila ishte disi e rrëmujshme, dukej se dy dëshmitarët ishin në një udhëtim. Ka videoklipe të ditës që tregojnë shkretëtirën e Nevadës.

Objekti i filmuar dukej se ishte 50 deri në 100 këmbë mbi makinën dhe ishte i strukturuar qartë. Ross tha se kopja që ai pa kishte tre klipe në të dhe ishte afërsisht 3 minuta e tridhjetë sekonda e gjatë. Dy dëshmitarët u raportuan se kishin frikë se kishin filmuar një mjet ushtarak të klasifikuar dhe kishin kërkuar një mik të bënte një kopje në një studio profesionale redaktimi.

Logan e pa kasetën me Rossin dhe ai solli 200,000 dollarë para për ta blerë, por Clark refuzoi të merrte para. Ross donte të analizonte kasetën dhe të zbulonte identitetin e njerëzve në të, kështu që ai e pyeti Clark se çfarë do të bënte nëse ofrohej një ton para. Clark tha se do ta refuzonte atë. Ross përfundimisht mori emrin e personit që i dha Clark kasetën, por ai person kishte vdekur nga kanceri disa muaj përpara se Ross ta kontaktonte atë.

Ross zbuloi më vonë se Logan regjistroi fshehurazi pamjet me një kamerë të fshehtë. Ross ishte i mërzitur që ishte ftuar në shtëpinë e Clark dhe nuk e dinte që Logan e kishte regjistruar fshehurazi kasetën. Ross kontaktoi Clark për të kërkuar falje dhe për të shpjeguar situatën. Clark ishte mirëkuptues dhe marrëdhënia e Ross me të është ende e mirë. Clark e ka ende kasetën dhe la të kuptohej se mund ta publikonte.