Papagalli “profesor..”!Selman Hysi


Papagalli “profesor..”!

Ka shume politikan qe flasin si papagall ne foltore apo jashte saj,ne rruge,kudo…pune e tyre per ate pune paguhen..!

Por “papagall”,qe ti afrohet politikanit,nuk e besoja…

Nje zoteri pasi hyri ne dyqanin e shpendeve pyeti shitesen se sa leke kushton Ai papagalli..?

Shitesja i pergjigjet, se….

Ai papagall kushton 10 milion leke..!

Pse -pyeti zoteria,teper i çuditur..?

Sepse ky papagall di shume gjuhe te huaja si:

-anglisht..

-frengjisht..

-gjermanisht…

-greqisht…

Bile dhe latinisht..

Klenti teper i çuditur e pyet perseri :

Por sa gjuhe flete ky papagalli keshtu..?!

Te theme te verteten nuk e kam degjuar kurre por dy papagallet e tjere i flasin “O PROFESOR !”

Dhe çudija :

Po mire, foli prape klenti,

Shikoj varur ne murin tuaj nje foto/ “Mbret” me koke dashi,i flasin dhe “Skenderbeu Yne”,nuk e kam te qarte ata qe i bredhin nga mbrapa,çfare qellimin kane…!?

Ai,”Dashi” eshte udheheqesi jone qe ka mbi 10 vjet qe nuk e ulin dote nga froni,dhe keta qe i jane turrur nga mbrapa po mundohen ta kapin “Mbretin” per hallate,se per briri nuk ua ban..!”

Klenti vuri buzen ne gaze dhe arsyetoj se “Mbreti” pasi ua punoje bukur ketyre derdemeneve,i perçau e i beri koqe koqe,tashti tallet me ta se keta jane hutuar e ngrindur per karrike me njeri-tjetrin per vule e brava,e nuk kane se çfare ti bejne me…!

“Vape e vetem vape,

thone se Korriku vjene vitin tjeter prape..!”

“Se ajeri eshte i flohte ne mengjes,se ka fjetur tere naten jashte…”

“Se po nuk fituam do tè humbim..!”

Hasta Lavista “papagaj” per kete muaj,plote me turista te huaj…

Se pensionistat dimer,behar ngelen ne stola,duke lozur “kumar..!

Jeni me pushime,vuani nga “varferia”,shihemi ne Shtator..

Trapin s’keni pse ta çani,me ju jemi mesuar..!