Pirro Minella Millona:” Jo mos i lyej flokët, janë zbardhur, kur u shua ëndra rinore


.. ” Jo mos i lyej floket, jane zbardhur, kur u shua endra rinore. Ne mes thinjave te Tua eshte dashuria e vrare e pare, eshte sakrifica e jetes…!!’

… E takova perseri te njohuren e vjeter, ashtu duke ecur ngadale, duke renduar hapat jo me te sigurte si dikur.
Dukej grua e lodhur nga rrugetim i i gjate i jetes, por perseri mbarte tiparet e gruas te bukur te dikurshme.
Floket e gjata me thinja kishin marre ngjyren e argjendte.
Ne gjurmet e tyre ishte udha e gjate e jetes se saj.
Sa dhimbje ka kaluar ne jete, sa here e kane mundur psheretimat e gjata, e kjo me qarte se kudo i reflektonte tek thinjat e saj.
Ato floket e argjenda te buta, te bardha si rete ne qiellin blu, sa bukur tregojne netet e tera pa gjume, ato nete kur detyra e nenes e therriste te rriste femijet ato dy vajza dhe djali i lindur nga fruti i dashurise se pare te braktisur..
Cudi si tregojne ato floke peshen e rende mbi supet e saj ne ato vite te veshtira per te.
Tek ngjyra e flokeve eshte dhe betejat qe ka bere ashtu dhemb per dhemb per jeten , kur here ka shijuar fitoren e shtrenjte here ka pertypur humbjen e hidhur.
Por me shume ato floke mbartin me vete ate endrren qe u shua pa nisur mire. Ate endrren e rinise e dashurise se pare, qe i dhemb cdo dite edhe me shume.
…Sot Ajo nuk i lyen floket, por i ekspozon, qe te gjithe te shikojne sakrificat qe ka bere ne emer te jetes…

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.