Pirro Minella Millona


…”…Elonat, bijat e jetes time…!!!”..Pasi konsumuam mengjesin e pergatitur nga Dola, i erdhi rralla kafese te marre ne termus, aty buze kompleksit te pergatitur ne Liqenin e Tiranes. Duke rrufitur kafene i thashe Doles do te te tregoj dicka qe ta kam thene per nje kohe te gjate mbase mbi njezete e tete vjet.
Cupa e pare Elona e bukur u be bije e Zotit ne perjetesi kur ishte vetem gjashte muaj ne fundin ate dite te 28 te qershorit ne vitin e larget 1988.
Pas afro pese vitesh, nje mbremje ka qene besoj shtator 1993, marr nje lajm te hidhur, qe nje mikut tim i kishte nderruar jete bija e tij vetem pesevjecare. Humbje e madhe sa nuk ka me. Keto raste i ndiqja me kujdesin me te madh.
Ishte mbremje dhe arrij ne shtepine e tij. I shpreh ngushellimet e mia dhe ne biesede e siper per rastesi marr vesh se edhe vajzen e tij e quanin Elona, si cupen time te pare.
Mu rikthye e tera skema e cupes time dhe ja tregoj mikut tim. Vone u ngrita per te shkuar ne shtepi. Te nesermen qysh ne mengjes shkoj per vizite se do te shkoja ne pune ne Bashki. Nuk kishte shume njerez se ishte heret.
U pershendetem dhe filluam perseri biseden rreth cupava tona Elonave tona. Une i dhashe nje mendim krejt te cuditshem dhe teper prekes, qe mikun tim e shokoi ne ato momente.
-A me lejon te te jap mendimin qe ta percjellesh Elonen tende ne vendbanimin e perjetshem te Elones time, engjellit ne parajse.
Do ti kujtojme te dy.
Heshti ne moment. Nuk kishte fjale.
Une shkoja rregullisht tek varri i engjellit tim, megjithese nuk me lane ti pergatisja nje varr te perhershem me mendimin se eshte e vogel dhe nuk ishte mbase zakoni per kete ritual.
E ftova jashte mikun dhe u ulem ne lokalin aty afer shtepise se tij. E biseduam me gjere dhe me qete dhe mora aprovimin e tij.
U ngrit me perqafoi dhe te dy ishim te perlotur. Hyri ne shtepi dhe me solli njerezit e vet, qe do te benin rregullimin e dokumentacionit.
Dergova lajm ne Bashki, se do te vonohesha dhe u nisem drejt varrezave te qytetit.
Aty biseduam me pergjegjesin, qe me njihte mua dhe si fuksion qe kisha. E mbaruam tere dokumentacionin dhe keshtu ne te njetin banese te fundit prehen “engjejt” tane ne perjetesi.
…Sa here shkoj ne varrezat e Elbasanit, kthehem tek Elonat tona te dashura u coj dy trendafila nje te bardhe dhe nje te kuq. E shikoj qe gjithmone varri i tyre eshte i paster i mirembajtur dhe kurdohere ka dy trendafila. Trendafilat e Elonave tona…..

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.