Pirro Minella Millona:Ese për babushin tim…


Pirro Minella Millona

DEDIKUAR BABUSHIT TIM NE KETE PERVJETOR PERJETESIE!!!

…..”Nuk e pranoj dot largimin tend babushi im, pres trokitjen tende te lehte ne dere….!!!”

….. Nuk bindem dot se ke ikur, megjithese kane kaluar dekada mbi dyzete e dy vjet dhe nuk ka kthim prapa Babushi im!!

Tere keto vite me lot ne sy nuk e pranoj akoma ikjen tende dhe po me lot ne sy sot, por realiteti eshte i hidhur, duhet ta pranoj ikjen tende Babush!!.

Me lot ne sy e pranoj ikjen tende Babush, por kurre nuk do te pranoj vdekjen tende fizike.

Te kam ne cdo kohe ne shpirtin tim, me udheheq perseri ne rrugetirat e veshtira te Jetes!!.

Pranoj, qe me mungon, pranoj humbjen qe me shkaktove Ti Babushi im, por jo mungesen e mallit per Ty qe cdo dite shtohet me shume dhe me ben te rri me Ty me shume ne kujtimet e mia.

Natyrshem eshte pyetja e cdo biri mbi kete toke

“A ka bir ne kete toke qe te mos lutet te shohe ne enderr Babushin e vet, qe eshte ne parajsen e tij, qe eshte kthyer ne Engjellin mbrojtes..?”

Kush bir ne kete toke nuk digjet per mallin per Babushin e vet.

Kush bir nuk vajton ne shpirtin e tij, duke e ditur se goja e tij nuk do te shqiptoj aq embel fjalen “Babushi im”

Kush bir nuk do te enderronte te shikonte ne syte e tij profilin e bukur te Babushit te tij.

Kush bir nuk do te ishte i lumtur te strukej ne krahet e Babushit te tijj te dashur, te merrte energji.

Kush bir nuk do te donte qe te puthte me dashuri faqet e Babushit te tij.

Kush bir nuk do te endej rrugicave te qytetit te tij, duke menduar se do te ndeshte krejt papritur silueten e dashur te Babushit te tij..

Ehhh,…Babushi im mendoj dhe them me ze te pervuajajtur:

“Ku isha dje dhe ku jam sot, ne realitetin e hidhur, ne mes te kesaj bote mjerane, te pa shpirt, qe me le pas”.

Babushi im, vajtoj cdo cast humbjen tende, por jam i siguirte se do te jem duke kujtuar kujtimet aq te bukura te fresketa me Ty.

Kjo eshte sfida qe duhet te perballoj, ne cdo moment.!!.

Kjo eshte sfida ime e jetes!!

Por me del Ti para Babushi im dhe me ze te plote te them:

“Do te qendroj para Zotit, perpara teje Babushi im i forte edhe pse lotet me rrjedhin nga syte e permalluar per Ty!{

Do qendroj teper Krenar per Ty!

Sfida ime eshte Mungesa jote, Babushi im!!

…..Kjo sfide qe me le Ti Babushi im, ate fund shkurti te larget 76, eshte pengu me i madh i Jetes time!!!

Lamtumire Babushi im, eja perseri sot ne endrren time, te me ngrohesh shpirtin e ftohur nga rrymat e ftohta te Jetes…!!!

About Post Author