Po ju flas ndryshe sot-Meri Kusi


Po ju flas ndryshe sot.

Sic e dini keto dite zemra e shqipetareve u trondit.

Nje nene bashke me 3 femijet e saj u mbyt ne Bune.

Ju kam lexuar me vemendje poezite.

Si mund te shkruani per nje nene kriminele?

Per nje moster qe i merr jeten’ 3 engjejve te pafajshem??

U ngrin enderrat’ buzeqeshjen feminore.

Ishin filiza te njome’ qe prisnin te lulezonin.

Boten e shihnin me sy qe i shkelqenin.

Kush do ti mbronte pervec nenes dhe babait?!

Dhe ne Kuran e Kanun nuk lejohet’ te marresh jeten e femive..

Kjo nene vrastare me gjakftohtesi i mbyti pa meshire.

Perpara kur familjet ishin ne gjak’ merrnin djepin me femi dhe e linin ne porte te gjaksit.

Nqse djepi lihej jashte por pa e prekur femine’ gjaksi nuk te falte.

Nqse’ djepi futej brenda’ femija behej pjestar i familjes dhe shuhej gjakmarrja..

Perdite degjojme dhune ndaj grave.

Vritet vellai me vellane.

Prindi me femine etj..

Pse nuk reagoni si shoqeri?

Pse nuk e ngrini zerin?

Po na e beni viktime kete kriminele.

Bravo ato poete qe e kane denuar’ veprimin e saj.

Vargjet per ata engjej i shkruan vete: zoti.

Ai i ka marre ne gjirin e tij.

Ata jane: pranvera ne qiell.

Na jane mbledhur lotet e zemerimi ne gryke.

Mos gjehte kurre paqe.

Zjarri i xhehenemit e percellofte.

Prandaj sensibilizohuni kunder ketyre’ mostrave.

Ja kaloi dhe Izraelit qe varrosi te gjalle’ 287 pleq ‘gra e femije.

Pak se prej varferise po vdesin 5 milion te uritur ne bote cdo vit.

Por do degjojme dhe per kriminele gjakftohte .

Nuk ka meshire’ paqen t’a bente me veten e saj.

Ato zemra te vogla qe u bene engjej’ shkelqefshin si : yje ne boten e engjejve..

Zoti u’a plotesofte enderrat.

Lodrofshin ne kopshtet e bukura te parajses…

Me shume dhimbje e dashuri.