Poezi-Nga Selman Hysi


Pasi mori ajer te paster,u rikthye!

Per tu ngjitur ne shkallet e politikes do dhe pak te jesh pelivan…

Se po levize kuturu,bie shpejte ne kanal…

Por ja qe paska dhe politikan mendimtar…

Marrin “ajer te paster”,rikthehen per te marre revan…

****

Koha e qendrimit larg politikes,qe i miremenduar..

I ka sherbyer per te pare sistemin politik te degraduar…

Zbulim i madh pas qendrimit disa vjet si i pari partise…

Sote ka bere kthese,e perdrodhi si “bishti i dhise..!”

****

Se me 14 Maj u refuzua politika e vjeter…

Ky KOPIST do gjeje zgjidhje tjeter…

Se ky sistem ka ne qender hallet e politikaneve…

Por ishte dakort ne Parlament per rritjen e pagave…

****

Dikush qendruar krahe Tij,sote udheheq vulen e Partise…

Foli ne Parlament se çmimet kane “fluturuar”,jam dakort me Ligjin e Qeverise…

Kopisti i rinuar,me te rinjet u perfshi ky mik…

Argumentoj se 70% e qytetareve e kane refuzuar kete politike…

****

Perse Ne mos ta marrim me te vertete…

Humbje pas humbje kerkon ta provoje dhe njehere…

Ne vitin 2013 e mbeshteti “babai” i tij historik…

Kesaj here,pas viti 2030 do tregoj se nuk eshte me politikan kopist!