Polo Çipa:Nga atdheu një grusht dhe…


NGA ATDHEU NJE GRUSHT DHE …

……………………******……………………

Jo,jo ,ti nuk ke te plakur ,

ti te kenga ke qendruar,

pse nuk vjen,ku paske vajtur ,

pse kaq shume vite merguar.?

Prape e ruan bukurine ,

ashtu si vendet e mia,

si malet me trendeline ,

ku lulezon djaleria .

Do te pi plot ,nje gote vere ,

te me ndeze djalerine

dhe kudo te shoh pranvere ,

ne te gjithe Shqiperine !

Ne nje flete te zemres sate ,

per atdhene do shkruaj kengen ,

ison ,si hap i sorkadhit ,

ku Naimi mbolli endrren .

Ku bilbili si rapsod ,

ligjeron dimer e vere ,

me zemren me kenge plot,

se lirine e ka perhere !

Dhe ne mbetsha ne More ,

amanetin tim ta dini ..

nga Atdheu nje grusht dhe ,

siper varrit te ma hidhni .

Te vije shqipja,te marre zemren ,

zemren si drita e diellit ,

te ma shpjere qe te prehet ,

ne Pilur , ne fshat te Qiellit !

About Post Author