Prilli-Eli Llajo


Eli Llajo-Greqi

ΑΠΡΙΛΗΣ

Αχ, Απρίλη μου, με τα χρώματα σου γεμάτος,
σε φύση , ψυχή , φυτρώνουν όνειρα με πάθος
Από το πράσινο , μέχρι το κόκκινο του έρωτα,
γεμίζει η ψυχή, όμορφα ,αγνά συναισθήματα

Τα λουλούδια ανθίζουν, οι πεταλούδες χορεύουν,
ο ήλιος με πάθος αγκαλιάζει την γη ατελείωτα .
Στον αέρα οι μυρωδιές ελεύθερες ταξιδεύουν
και οι καρδιές χτυπούν στον ρυθμό του έρωτα.

Αχ, Απρίλη μου, με τη γλυκιά σου μελωδία,
ξυπνάς τις αισθήσεις , τα όνειρα ,την ελπίδα.
μεταφέρουν οι μέλισσες, ζωή, με προθυμία
σε κάποια μάτια απεγνωσμένα ,ευτυχία είδα..

Ο ουρανός σου καμβάς με γαλήνια χρώματα ,
ανοιξιάτικο το πνεύμα σου πάντα σε αρμονία
Χελιδονίσματα κελαηδήματα και αρώματα
καταρράκτες χορεύουν με ορμή και ηρεμία .

Οι κουτσουπιές, με ροζέ νυφικό φορεμένο
Πάνω τους το λαμπρό, φεγγάρι ξαπλωμένο
Όσο η φύση ανθίζει και ο έρωτας μαγεύει
Η ποίηση με έντονα συναισθήματα χορεύει .

Στο κάλεσμα της ποιός μπορεί να αντισταθεί…

Ελλη Λάγιου Eλλάδα
PRILLI

Ah prilli im, i mbushur me ngjyrat e tua ,
në natyrë, shpirt, mbijne ëndrra me pasion.
Nga e gjelbra, deri tek e dashurise e zjarrta
mbushet shpirti, me emocione të pastra

,Lulet po lulezojne,fluturat po vallezojne
dielli përqafon tokën me pasion pafund.
Në ajër aromat ,lirshëm po udhëtojnë
dhe zemrat rrahin në ritmin e dashurisë.

Ah prilli im, me melodine tende të ëmbël ,
zgjon endrat e ndjenjave dhe shpresën.
bletët ,transportojne jeten,me kenaqesi
në disa sy të dëshpëruara, pashë lumturi..

Qielli yt kanavace me ngjyra të qeta,
shpirti yt pranveror gjithmonë në harmoni.
Kënga e zogjve, cicerimat dhe aromat
ujëvarët kërcejnë me energji dhe qetësi.

Bimët me veshje fustan nuserie, rozë
mbi to hëna e ndritshme shtrire qendron.
Dashuria mahnit,sa here natyra lulëzon
me emocione te ndendura, poezia vallzon

Kush mund ti rezistojë, fteses se saj…