” Profesori i filozofisè “-Albert Hitollari”


————————————————-

*

Atè s’kishe nevojè ta kèrkoje shumè gjatè

Adresa e tij , ish njè pijetore e vjetèr ,

Njè dopio raki , pa meze, tè thatè

E njè kafe shqeto , asgjè s’donte t’jetèr !

*

Fytyra me njolla si eshka e tharè

Tè dukej se k’saj bote , mè nuk i pèrkiste ,

Dy sytè mbuluar , nga rrullat mbi ballè

Pèrreth asaj gote , gjith kohèn shètiste !

*

I ulur nè njè qoshe , as donte qè t’ja dinte

Kush hynte apo dilte , ish tepèr idiferent ,

Mbi xham shihte pikat e shiut qè binte

Atje i vetmuar , i s’trukur nè njè cep !

*

Kureshtja mè shtyu ta shihja dhe njèherè

Si dhe dhembshuria , pèr ç’ka kish pèrjetuar,

Eh , sa kish ndryshur , nuk ish mè si atèherè

Por edhe nè biseda , tepèr i rezervuar !

*

Dikur ai kish qenè njè profesori im

Filozofi m’kish dhènè pèr vite me radhè ,

Shumè kohè kish kaluar atje nè ç’mendinè

Pas tramès nè jetè qè kishte marrè !

*

Nga njè dasèm kthehej njè mesnatè me shi

Tek udhètonte bashkè , ai me gjithè grua ,

Nè njè kthesè rrèshqiti makina e tij

Mè pas disa metra , ra poshtè nè pèrrua !

*

Nuk dihej kush i gjeti e mè pas lajmèroi

Nè gjithè universitetin , pèr tè u hap fjalè ,

Nga plagèt e shumta e shoqja s’mbi jetoi

Ndèrsa ai mbeti , shumè kohè nè spital !

*

Fraktura tè shumta kish pasè nè trup e kokè

Kolegè e studentè e vizituan me radhè ,

Por mjekèt kujtesèn s’mund t’ja kthenin dot

Pas shembjes nè tru , qè e kishte marrè

*

Mè pas ish trasferuar, kish ikur nga ai qytet

Pension i kishin lidhur me tè vinte vèrdallè ,

As nuk ish martuar , rrinte tek vllau i vet

Pas asaj qè i ndodhi , ai e kishte marrè !

*

E ngriti njè çast kokèn ,kur shkova ngadalè

Çuditshèm mè vèshtroi nè atè moment ,

Pasi u sigurua qè s’njiheshim mè parè

Gotèn e rakisè , vazhdoi ta pijè i qetè !

*

Ç’do marrèsh mè pyeti , tè kemi mysafirè

Asgjè ju pèrgjegja , thjesht pak muhabet

Jo or mik mè tha , rregullat i di mirè

Dhe pse jabanxhi , jam nè k’tè qytet !

*

Mora njè karrige dhe u ula pèrballè

Njè cigare ndezèm mè pas qè tè dy ,

Gjithçka i tregova rreth viteve mè parè

Ai veç dègjonte duke mè parè nè sy !

*

Mirè do ish i thashè qè shpirti i njeriut

Mos t’rrinte i brejtur tèr kohèn nè vrazhdèsi,

Tè zbrazi ç’ka brenda, qè e mban çoroditur

Si kjo reja e zezè , kètè vesè me shi !

*

Nuk di nè mè kuptoi ç’far doja ti thoja

Pèrgjigjen me heshtje , pohonte pa fjalè ,

Pèr disa orè rresht dhe pse hezitoja

Ai njè pas njè cigaret , tymoste me radhè

*

Disa herè tentova diçka pèr t’mè treguar

Por kujtesa e tij , s’premtonte asgjè ,

Shkova tek banaku , ç’far kish pèr tè paguar

E pasi u pèrshèndetèm , aty e lashè atè !

*

Ai dhimbjen ma fshehu nè njè mjergull lot

Fytyrèn ja mbuloi nè çast njè çehre e zbeht

Gjithçka nga ai kuptova , ish vetèm ajo gotè

Vetèm brenda saj , ai shihte t’jetèr jetè !