Pse erdhe?Mimoza Nebiaj


Pse erdhe?

Me erdhe papritur,
Si ai zogu vjeshtak,
Qe rrugen ka humbur,
Dhe kerkon te dale…
Me trokite lehte ne xham,
U afrove ngadale,
Me ate sqepin e mpehte,

Dicka mermerite,
Me ate gjuhen tende,
U formuan flutura ne stomak…
Qe te mbajne mberthyer si ne cark,
Bej te dale dhe dot,
Nuk dale,
Cfare eshte dashuria valle?

Sa degjon zerin e tije,
Zemra iken vetetime,
Ajo nuk ndalet,
Por me shume i shton,
” rrahjet”…
Ah, dashuri,
Pse erdhe dhe sme,
Pyete…