Pse Harry Potter nuk fitoi kurrë asnjë Oscar?


Ben Falk

Është ekskluziviteti i dytë më i madh i filmave të të gjitha kohërave dhe i dashur nga miliona në mbarë globin, por megjithëse u nominua për 12 çmime Oscar në tetë filma, seria e Harry Potter nuk fitoi kurrë një.

Fatmirësisht, Bota e Magjistarëve u njoh më në fund nga Akademia në 2017 -ën kur Fantastic Beasts and Where To Find Them thyen mbulesën, duke fituar kostumet më të mira për Colleen Atwood. Filmi vijues i 2018 Crimes of Grindelwald nuk mori asnjë çmim Oscar.

Ishte në këtë ditë 20 vjet më parë që pjesa e parë, Harry Potter and the Philosopher’s Stone, pati premierën mbarëbotërore, por pse seriali jashtëzakonisht i suksesshëm u anashkalua plotësisht nga Oscars? Kemi disa teori.

Ata janë për ‘fëmijë’

Daniel Radcliffe në daljen e tij të parë si Potter (Warner Bros.)

Pavarësisht se arkat sugjeronin se shumë e shumë njerëz mbi moshën 14 vjeç shkonin për të parë filmat, ekzistonte gjithmonë një perceptim se ishte një serial familjar, jo shumë i ndryshëm nga një film vizatimor live-action.

Dhe kjo është e vërtetë, deri në një masë. Edhe pse errësoheshin gjithnjë e më shumë, saga ishte ajo që Hollivudi e quan një tendë “katër kuadrante” e cila mbi çdo të rritur synonte posaçërisht për të futur fëmijët më të vegjël në kinema.

Këto lloj filmash rrallëherë kanë dalë mirë në Çmimet e Akademisë. Ata kanë një kategori të veçantë për gjërat me gëzof të fëmijëve – Karakteristika më e mirë e animuar – apo jo?

Është një problem që ka të ngjarë të prekë Star Wars: The Force Awakens në 2016 (ironike duke marrë parasysh që i pari fitoi gjashtë Oscar në vitin 1978), ndërsa Lord of the Rings perceptohej se kishte mjaftueshëm peshë të rritur për ta bërë atë më të denjë për çmime.

Aktrimi nuk u pa kurrë si i vlefshëm

Fituesi i Oskarit Gary Oldman si i burgosuri i Azkaban – Sirius Black (Warner Bros.)

Është tronditëse të shikosh prapa në ekskluzivitet dhe të shohësh numrin e interpretuesve ikonë (dhe fitues të çmimeve) që janë shfaqur në të.

Emma Thompson, Jim Broadbent, Maggie Smith dhe Julie Christie kanë fituar të gjithë Oscar për aktrim, ndërsa Helena Bonham-Carter, John Hurt, Ralph Fiennes, Miranda Richardson, Imelda Staunton, Richard Harris, Julie Walters dhe Gary Oldman janë nominuar të gjithë.

Dhe kjo nuk ka të bëjë me thes-in e shkëlqyer si Kenneth Branagh, Michael Gambon dhe Alan Rickman.

Por asnjëri prej tyre nuk mori asgjë për personazhet e tyre në Harry Potter . Kjo mund të kishte të bënte me cilësinë dhe/ose madhësinë e roleve të tyre (megjithëse performanca e Rickman në filmin e fundit ishte sigurisht e denjë për çmime sipas mendimit tonë).

Ajo që ka më shumë gjasa është që në sytë e votuesve, filmat e këtij lloji janë bëma teknike, me aktorët që shihen si rekuizita midis skenave të aksionit.

Kjo përkeqësohet nga aktrimi i yjeve fëmijë, i cili për pjesën më të madhe të ekskluzivitetit ishte, në rastin më të mirë, i mirë. Kur i keni ato shfaqje në qendër të historisë, mund të jetë e vështirë për votuesit e Oskarit të shohin ndonjë nga aktrimi si i denjë për çmime (çfarëdo që të thotë kjo në të vërtetë).

CGI-ja e hershme ishte pak e çuditshme

VFX ka bërë një rrugë të gjatë që nga filmi i parë i Harry Potter (Warner Bros.)

Po, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban u nominua për efektet më të mira vizuale, siç ishte pjesa e parafundit, Harry Potter and the Deathly Hallows: Pjesa 1 .

Por nëse mendoni për dy filmat e parë, gjërat nuk ishin aq rozë. Kjo është një turp, sepse FX shpesh është vendi ku filmat e këtij lloji marrin njëfarë dashurie për Oscar dhe nëse do të kishte qenë brilant që në fillim, është e sigurt të supozohet se tetë filma më vonë, ata me siguri do të kishin marrë një thjesht për gjithë punën e palodhur që bëjnë. d vënë në.

Sidoqoftë, ju duhet vetëm të shikoni trollin (më sipër) në Harry Potter dhe Guri Filozofal për të parë se sa mediokër mund të jetë CGI pavarësisht një buxheti shumë milionë dollarësh.

Pastaj është Voldemort në anën e pasme të kokës së profesor Quirrell dhe Firenze centauri. Të dyja skenat, mjafton të thuhet, nuk qëndrojnë realisht sot. Për fat të mirë, në kohën kur Dobby erdhi, gjërat ishin përmirësuar.

Regjisorët nuk ishin mjaftueshëm të famshëm

Duke menduar se nuk do ta pranonin kurrë, votuesve të Oskarit u pëlqen një selfie e mirë me një personazh të famshëm, kjo është arsyeja pse ata ndoshta u zhgënjyen kur regjisori i njohur britanik i TV David Yates (më poshtë) mori përsipër serialin nga numri pesë e tutje.

Chris Columbus ishte i njohur, por si një drejtues i zakonshëm në mes të rrugës, ndërsa Mike Newell ( Kupa e zjarrit ) ishte anonim dhe Alfonso Cuarón ishte një i dashur kritik me Y Tu Mamá También të mirëpritur pas tij, por ende nuk ishte bërë. fuqia e Hollivudit që fitoi çmimin Academy Award për Gravity dhe u bë një pretendent kryesor këtë vit me Romën.

Krahasoni atë me Spielberg, Peter Jackson dhe James Cameron – të gjithë të suksesshëm, por edhe të konsideruar të denjë për Oscar – dhe nuk është befasuese që Harry Potter perceptohet nga Akademia si jo aq i lartë sa të meritojë dashurinë për çmimet.

Ilustrimi i përsosur i kësaj është Hugo , aventura e fëmijës së mesëm nga i dashuri kritik Martin Scorsese, i cili në njëfarë mënyre mori 11 nominime për Oscar (duke fituar 5). Filmi i fundit i Harry Potter ishte po aq teknikisht i realizuar dhe shumë më popullor, por nuk fitoi asgjë.

Ata janë filma të suksesshëm

Daniel Radcliffe kohët e fundit tha se një rindezje e Harry Potter është e pashmangshme (Warner Bros.)

Pasi ka fituar 58 milionë funte deri më sot, fituesi i filmit më të mirë të vitit 2016, Spotlight, është një nga fituesit më pak të suksesshëm të Oskarit në arkë në histori. 12 Years A Slave , Birdman , The Artist – të gjithë fitues të çmimeve Oscar, por vështirë se filma të suksesshëm në mbarë botën.

Ndërsa nuk i pëlqen transmetuesit pritës pasi në përgjithësi do të thotë më pak njerëz që e shikojnë shfaqjen (numri i njerëzve që ndjekin transmetimin televiziv të Oscars është në rënie të lirë), fituesit e filmit më të mirë nuk priren të jenë mega-smashe, gjë që padyshim e vë Potter ekskluzivitet në një disavantazh të menjëhershëm.

Ka padyshim përjashtime nga kjo, pavarësisht nëse është Titanic apo Avatar . Por mos harroni se kjo ka të bëjë me a) një fushatë të shkëlqyer çmimesh dhe b) një shpërblim për shndërrimin e asaj që të gjithë menduan se do të ishte një dështim masiv në një hit gjigant dhe/ose avancimi i formës kinematografike dhe bërja e diçkaje vërtet origjinale (pavarësisht se sa e mirë vetë filmi në fakt është).

Në të kundërt, ekskluziviteti i Harry Potter , veçanërisht filmat e mëvonshëm, ishte vazhdimisht argëtues, teknikisht i lëmuar dhe duke shfaqur shumë shfaqje të shkëlqyera. Mbajtja e atij niveli cilësie mbi 8 filma ishte me siguri i denjë për një ose dy Oskar?

About Post Author