“ Qyteti qё zgjon legjendat”:Spasse Thanasi


 QYTETI QЁ ZGJON LEGJENDAT”

…………………………………NGA SPASSE THANASI
Qytet minatorёsh me 60 vjet mbi supe
Mё zgjon ritmin ndriçuar nё shpirtin e trazuar
Mungesёn e diellit kthen nё galeritё e nёntokёs
Nёpёr legjenda shekujsh jehohon e rritesh fisnik !…

Mendimet mё lindin dhe fluturojnё
Pasqyrave tё mineralit si imazhe qё falin buzёqeshje
Dhe heshtjen thyejnё plot romancё e realitet
Plot imagjinata pёr dashurinё dhe urrejtjen !…..

Me minatorёt takohem si njё udhёtar i menduar
Prej monumentesh me diamante ndёrtuar
Veshur thellёsive me dashuri
Me tinguj qё zbresin lehtё nё zemrёn time….

           

…………………………………