Rasti i rrëmbimit nga  alienët  të Barney dhe Betty Hill: 60 vjet më vonë


Ky vit shënon 60 vjetorin e një prej rasteve më bindëse në botë të rrëmbimit të alienëve.

Ideja për t’u hipur në një anije kozmike aliene dhe për t’u ekzaminuar nga entitete pa emër për arsye të panjohura është padyshim e frikshme, megjithatë ka një numër befasues njerëzish që, në disa momente të jetës së tyre, pretendojnë se i janë nënshtruar një eksperience të tillë.

Ekziston një rast rrëmbimi në veçanti, megjithatë që, më shumë se çdo tjetër, ka shërbyer për të përcaktuar fushën e kërkimit të rrëmbimeve – një histori që ende debatohet ashpër edhe sot, 60 vjet më vonë.

Betty dhe Barney Hill – të cilët jetonin në Portsmouth, New Hampshire – kishin shkuar me makinë në shtëpi nga një pushim në Niagara Falls më 19 shtator 1961 kur ndodhi incidenti.

Rreth orës 22:30 të asaj mbrëmjeje, Betty vuri re një dritë të çuditshme të ndritshme në qiell. Teksa ecnin me makinë, dukej se ndryshonte madhësinë dhe lëvizte në mënyrë të çrregullt, duke i shtyrë ata të ndalonin në anë të rrugës për ta parë me dylbi.

Barney fillimisht besoi se ishte një aeroplan derisa papritmas ndryshoi drejtim, duke e çuar atë në përfundimin se definitivisht nuk ishte një aeroplan. Të shqetësuar, çifti u kthye në makinën e tyre dhe rifilloi udhëtimin e tyre.

Gjërat së shpejti do të merrnin një kthesë të keqe, megjithatë, kur objekti u zhvendos në mënyrë shqetësuese pranë makinës së tyre dhe dukej se po i ndiqte ndërsa ata po udhëtonin përgjatë një rruge të izoluar rurale.

Përfundimisht UFO-ja u kthye dhe zbriti drejt tyre, duke e detyruar Barney-n të godiste për të shmangur një përplasje. Kur doli nga makina me dylbi për herë të dytë, ai ishte i sigurt se mund të shihte një numër ‘figurash humanoide’ që shikonin prapa në të nga brenda.

Më vonë ai pretendoi se ata kishin veshur uniforma të zeza dhe kapele.

Të tmerruar, çifti u kthye në makinën e tyre dhe u përpoq të ikte, megjithatë objekti kishte lëvizur direkt mbi automjetin e tyre, duke prodhuar një seri të çuditshme tingujsh bipe dhe gumëzhimash.

Më pas ata përjetuan një periudhë të mungesës së kohës, pas së cilës u kuptuan se kishin udhëtuar rreth 35 milje përgjatë rrugës pa e kujtuar udhëtimin.

Pasi mbërritën përfundimisht në shtëpi, çifti gjeti shenja fizike se diçka u kishte ndodhur, si shenja të çuditshme në makinën e tyre dhe dëmtime në rroba.

Më vonë, nën hipnozë, çifti kujtoi se ishte marrë në bordin e anijes kozmike aliene dhe iu nënshtrua një ekzaminimi mjekësor.

Historia e tyre përfundimisht do të tërhiqte vëmendjen jo vetëm të medias, por edhe të shkencëtarëve dhe psikologëve të respektuar. Ishte një përrallë sa e frikshme aq edhe intriguese – a mund të ishin rrëmbyer Kodrat me të vërtetë nga qenie jashtëtokësore nga një botë tjetër apo kishte një shpjegim alternativ?

E vërteta është se ne ende nuk e dimë me siguri.

About Post Author