Romancieri i lindur në Zanzibar, Abdulrazak Gurnah për cmimin nobel : “Mendova se ishte një shaka”


“Për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve,” njoftoi Akademia Suedeze  të enjten në mëngjes.

Çmimi vjen me më shumë se 1 milion dollarë në të holla shpërblimi.

Gurnah lindi në 1948. Ai ishte më parë profesor i letërsisë angleze dhe postkoloniale në Universitetin e Kent në Canterbury, Angli, deri në pension.

Gurnah ka shkruar 10 romane, përfshirë Parajsën e vitit 1994, e cila u përzgjodh për Çmimin Booker. Ajo tregon historinë e një djali, Jusufit, të cilit babai i tij i ka vënë peng një tregtari për të shlyer borxhet e vjetra. Ndërsa Jusufi kalon nëpër pjesë të ndryshme të Afrikës, shkrimi i Gurnah kundërshton kundërshtimet e mëparshme perëndimore në kontinent. Siç vuri në dukje kritiku i librit të NPR Alan Cheuse në atë kohë, “Asnjë Zemër Errësire në këto faqe. Gurnah na jep një përzierje më realiste të dritës dhe errësirës, ​​të pyjeve të bukura, hardhive dhe gjarpërinjve të rrezikshëm dhe një lara -lara feudesh ndërluftuese dhe tregtarësh dinakë menjëherë nga Mesjeta “.

Poetja amerikane Louise Glück fitoi Çmimin Nobel 2020 në letërsi.

Akademia Suedeze shpesh merr kritika për t’u përqëndruar shumë në shkrimtarët meshkuj, kryesisht eurocentrikë. Në historinë e saj 120-vjeçare, vetëm 16 gra kanë fituar Çmimin Nobel në letërsi. Deri më sot, personi i fundit i Zi që iu dha çmimi ishte Toni Morrison në 1993. Gurnah është shkrimtari i pestë nga Afrika që fitoi – duke u bashkuar me Wole Soyinka, Naguib Mahfouz, Nadine Gordimer dhe J.M. Coetzee.

Akademia Suedeze ka plane për të filluar diversifikimin e kandidatëve laureat vitin e ardhshëm, sipas kryetarit të Komitetit Nobel të Akademisë, Anders Olsson. Në një intervistë të fundit me The New Republic, Olsson tha se ata planifikojnë të kenë ekspertë në fushat gjuhësore që komiteti nuk ka një “kompetencë të thellë” në (kryesisht, vendet në Afrikë dhe Azi), të cilët do të ofrojnë raporte, me sa duket me një listë e emrave që ia vlen të merren parasysh.

Në vitin 2018, çmimet u shtynë pasi Jean-Claude Arnault, burri i një anëtari të Akademisë Suedeze, u akuzua për sjellje të keqe seksuale dhe rrjedhje të informacionit të akademisë. Arnault u dënua më vonë me dy vjet burg për përdhunim.

Çmimet e tjera Nobel të dhëna deri më tani këtë javë përfshijnë David Julius dhe Ardem Patapoutian në mjekësi, për punën e tyre në kontakt dhe temperaturë. Hulumtimi i Benjamin List dhe David Macmillan në ndërtimin e kimikateve u dha atyre çmimin e kimisë. Çmimi për fizikën u nda me një gjysmë që shkoi për Syukuro Manabe dhe Klaus Hasselmann për studimet e tyre në ndryshimet klimatike, dhe gjysma tjetër shkoi te Giorgio Parisi për punën e tij duke shqyrtuar modelet në materiale.

Theguardian

Romancieri Zanzibari bëhet shkrimtari i parë afrikano -zi në 35 vjet që fiton çmimin prestigjioz

Çmimi Nobel në letërsi iu dha romancierit Abdulrazak Gurnah, për “depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në gjirin midis kulturave dhe kontinenteve”.

Gurnah u rrit në një nga ishujt e Zanzibarit para se të ikte nga persekutimi dhe të mbërrinte në Angli si student në vitet 1960. Ai ka botuar 10 romane, si dhe një numër tregimesh. Anders Olsson, kryetar i komitetit Nobel, tha se romanet e Gurnahut – nga kujtimi i tij debutues i nisjes, për një kryengritje të dështuar, deri në jetën e tij të fundit, Afterlives – “tërhiqemi nga përshkrimet stereotipike dhe hapim shikimin tonë në një Afrikë Lindore të larmishme kulturore të panjohur. për shumë në pjesë të tjera të botës ”.Asnjë shkrimtar afrikan i zi nuk e ka fituar çmimin që nga Wole Soyinka në 1986. Gurnah është shkrimtari i parë me ngjyrë që ka fituar që nga Toni Morrison në 1993.

Romani i katërt i Gurnahut, Parajsa, u përzgjodh për çmimin Booker në 1994, dhe i gjashti, By the Sea, u listua në 2001. Olsson tha se Parajsa “ka një referencë të qartë për Joseph Conrad në portretizimin e udhëtimit të heroit të ri të pafajshëm Jusuf në zemra e errësirës ”.Gurnah, i cili ishte në kuzhinë kur u informua për fitoren e tij, tha se besonte se ishte një përfundim.

“Mendova se ishte një shaka,” tha ai. “Këto gjëra zakonisht fliten për javë më parë, ose nganjëherë muaj më parë, se kush janë vrapuesit, kështu që nuk ishte diçka që më kishte shkuar në mendje. Unë thjesht po mendoja, pyes veten se kush do ta marrë atë? ““Jam i nderuar që më jepet ky çmim dhe i bashkohem shkrimtarëve që më kanë paraprirë në këtë listë. Isshtë dërrmuese dhe unë jam shumë krenar “.

Redaktorja e tij prej kohësh, Alexandra Pringle në Bloomsbury, tha se fitorja e Gurnah ishte “më e merituar” për një shkrimtar që nuk ka marrë më parë njohjen e duhur.

“Ai është një nga shkrimtarët më të mëdhenj afrikanë të gjallë dhe askush nuk e ka vënë re ndonjëherë dhe thjesht më ka vrarë.

“Jo gjithmonë kërkohet azil, mund të ketë shumë arsye, mund të jetë tregti, mund të jetë tregti, mund të jetë arsim, mund të jetë dashuri,” tha ajo. “I pari nga romanet e tij që mora në Bloomsbury quhet By the Sea, dhe ka një imazh shqetësues të një burri në aeroportin Heathrow me një kuti temjani të gdhendur, dhe kjo është gjithçka që ai ka. Ai vjen, dhe ai thotë një fjalë, dhe kjo është ‘azil’. ”

Pringle tha se Gurnah është një shkrimtar aq i rëndësishëm sa Chinua Achebe. “Shkrimi i tij është veçanërisht i bukur dhe i rëndë, gjithashtu humoristik dhe i sjellshëm dhe i ndjeshëm. Ai është një shkrimtar i jashtëzakonshëm që shkruan për gjëra vërtet të rëndësishme. “

Afterlives, botuar vitin e kaluar, tregon historinë e Ilyas, i cili u vodh nga prindërit e tij nga trupat koloniale gjermane si një djalë dhe kthehet në fshatin e tij pas vitesh duke luftuar në një luftë kundër njerëzve të tij. Ai u përshkrua në Guardian si “një roman bindës, një që mbledh afër të gjithë ata që ishin menduar të harroheshin dhe refuzon fshirjen e tyre”.

“Në universin letrar të Gurnah, gjithçka po ndryshon – kujtimet, emrat, identitetet. Kjo ndoshta sepse projekti i tij nuk mund të përfundojë në asnjë kuptim përfundimtar, “tha Olsson. “Një eksplorim i pafund i nxitur nga pasioni intelektual është i pranishëm në të gjithë librat e tij, dhe po aq i spikatur tani, në Afterlives, si kur filloi të shkruante si një refugjat 21-vjeçar.”

Maya Jaggi, kritike dhe gjyqtare e Çmimit Costa 2021 tha: “Gurnah, të cilin e intervistova për herë të parë për Guardian në 1994, është një shkrimtar i fuqishëm dhe me nuanca, lirika eliptike e të cilit kundërshton heshtjet dhe gënjeshtrat e historisë perandorake të imponuara kur ishte fëmijë në Afrikën Lindore Me Vepra e tij delikate është po aq e fuqishme për të metat brutale të kulturës tregtare që la ai, si mizoritë e kolonializmit britanik dhe gjerman, jo më pak gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe ‘akteve të rastësishme të terrorit’ që ai përjetoi. Afterlives nga Abdulrazak Gurnah shqyrtim – të jetosh përmes kolonializmit

Gurnah lindi në 1948, duke u rritur në Zanzibar. Kur Zanzibar kaloi një revolucion në 1964, qytetarët me origjinë arabe u persekutuan dhe Gurnah u detyrua të largohej nga vendi kur ishte 18 vjeç. Ai filloi të shkruante si një refugjat 21-vjeçar në Angli, duke zgjedhur të shkruante në anglisht, edhe pse suahilishtja është gjuha e tij e parë. Romani i tij i parë, Memory of Largimi, u botua në vitin 1987. Ai deri vonë ka qenë profesor i letërsisë angleze dhe postkoloniale në Universitetin e Kentit, deri në pension.

Me vlerë 10 milion krona suedeze (840,000), çmimi Nobel për letërsi shkon për shkrimtarin që konsiderohet të jetë, sipas fjalëve të testamentit të Alfred Nobel, “personi që do të ketë prodhuar në fushën e letërsisë veprën më të shquar në një drejtim ideal ”. Fituesit shkojnë nga Bob Dylan, i cituar për “krijimin e shprehjeve të reja poetike brenda traditës së madhe të këngës amerikane”, deri te Kazuo Ishiguro “i cili, në romanet me forcë të madhe emocionale, ka zbuluar humnerën nën ndjenjën tonë iluzore të lidhjes me botën” .Sipas Ellen Mattson, e cila ulet në Akademinë Suedeze dhe komitetin Nobel: “Meritë letrare. Kjo është e vetmja gjë që vlen ”.

Fituesi i Nobelit zgjidhet nga 18 anëtarët e Akademisë Suedeze – një organizatë gusht dhe misterioze që ka bërë përpjekje për t’u bërë më transparente pasi u godit nga një skandal abuzimi seksual dhe keqpërdorimi financiar në vitin 2017. Çmimi i vitit të kaluar shkoi për poetin amerikan Louise Glück – një zgjedhje e pakontestueshme pas zhurmës së provokuar nga fitorja e shkrimtarit austriak Peter Handke në vitin 2019. Handke kishte mohuar gjenocidin e Srebrenicës dhe mori pjesë në funeralin e kriminelit të luftës Slobodan Milošević.

Çmimi Nobel për letërsinë është dhënë 118 herë. Vetëm 16 nga çmimet kanë shkuar për gratë, shtatë prej atyre në shekullin 21. Në vitin 2019, akademia suedeze premtoi se çmimi do të bëhej më pak “i orientuar nga meshkujt” dhe “Eurocentric”, por vazhdoi t’i jepte dy çmimet e saj të ardhshme dy evropianëve, Handke dhe shkrimtares polake Olga Tokarczuk.

About Post Author