Se shpejti edhe libri i teti i shkrimtarit dhe poetit Panajot Boli-Nga Iljaz Bobaj


Nga Iljaz Bobaj

Kisha kënaqësinë dhe  rastin e mirë të redaktoj librin e tëtë ‘Pyeta Syrin e Kaltër’, këtë herë me poezi të Panajot Bolit. Privilegj i Panajotit është se shkruan po aq bukur në të dyja gjuhët, shqipe dhe greke, domethenë ecen në dy korsi. Panajoti ka  botuar tre libra në greqisht ‘Thlimena matia’(Sy të trishtuar) , ‘Anthropi san afti’(Njerez si ata) me tregime e skica dhe ‘To mistiko tu iliu’(Sekreti i diellit) me poezi, ndersa në shqip ‘Sonte hëna ’ dhe ‘Njerez si ata’ tregime dhe skica si dhe vellimet poetike ‘Nostalgjia çapitet në rrugët me kalldrem’ dhe ‘Lotët e hardhisë’

Thashë se ndjeva një kënaqësi gufuese. Dhe kënaqësia ishte e dyfishtë. E para, një poezi që më befasoi me një lirizëm kaq të ëmbël, me një tingëllim të veçantë  dhe mjaft interesante me një figuracion poetik aq të goditur  me një muzikalitet të ëmbël të mrekullueshëm, gjetje poetike origjinale dhe interessante.Se dyti, kisha përpara poezitë e ish-nxënësit tim të gjimnazit,të cilin  e adhuroja për kulturën dhe prirjet që shfaqi në letërsi që atë kohë qe unë e kisha nxënës. Kuptohet  si ndihem në këto momente për nxënësin tim poet dhe shkrimtar si dhe një gazetar mjaft i guximshëm. Dhe u ndjeva i privilegjuar që do t’i bëja parathenien

                 PARATHËNIE

Poeti Panajot Boli, i lindur, i rritur dhe i dashuruar me brigjet e lumit të legjendës së lashtë, Bistricës së kaltër, ka vite dhe dekada që vazhdon të shkruajë me pasion të ngrohtë dhe përkushtim, poezinë e tij të larë me kaltërsi.

Sikur të mos i mjaftonte kaltërsia e Bistricës, ai u ngjit deri tek burimi i saj, duke marrë edhe atë të Syrit të Kaltër e, pasi i mblodhi të gjitha kaltërsitë e asaj ane, u nis drejt qiellit, duke marrë edhe kaltërsinë qiellore. Të gjitha këto kaltërsi i duheshin, i duheshin për të gatuar poezinë e tij të bukur.

Ai është me të vërtetë një rob i kësaj kaltërsie dhe e ndjen veten të lumtur në robërinë e saj blu. Sepse, duke qenë rob i kësaj kaltërsie, ai është kthyer në një poet zëëmbël dhe origjinal i poezisë për dashurinë dhe natyrën e bukur e të papërsëritshme të atyre anëve, e cila njihet nga të gjithë si mbretëri e bilbilave të Bistricës. Ai ka hyrë në shoqërinë e bilbilave të Bistricës. Dhe këngëzon së bashku me ta notat e jetës, haresë, lumturisë, mallit, dhimbjes, brengës…Me zërin e tij origjinal.

I mbrujtur me qetësi dhe modesti, pa tam-tame dhe reklama, të cilat sot janë bërë më zhurmuese se kurrë, poeti krijon ai vazhdon të latojë fjalën e tij, për ta bërë atë sa më të bukur për lexuesin, për t’i dhënë fjalës vlerat e saj të vërteta njerëzore, për t’i shtuar asaj peshën, që ajo të ketë peshë në vargjet e poezisë së tij. Poezia e vërtetë, pranon vetëm vargjet me peshë të rëndë.

E punuar hijshëm me daltën poetike të poetit, ku figurat poetike janë sjellë dhe qëmtuar me shumë kujdes prej mjedisit të tij poetik, duke e ruajtur tërësisht freskinë e tyre, ato janë vendosur bukur në vendin e vet, pa u hedhur mbi njëra- tjetrën në murin e poezisë.

Natyra dhe dashuria njerëzore janë dy temat që dominojnë dhe vendosin pushtet në poezinë e Panajot Bolit. Të tjerat janë si ato garniturat, që zbukurojnë një tortë të gatuar me kujdes dhe dashuri për një festë të bukur.

Rrjedhshmëria e poezisë së tij i ngjan rrjedhës së Bistricës, e cila di vetëm të ecij drejt detit, pa qëndruar asnjë çast të vetëm në vend, për t’u kthyer në një pellg. Ajo vetëm ecën, ecën…Dhe mbetet përherë e pastër, e freskët. Ajo të rrëmben me vete dhe duhet të rendësh që ta arrish, pasi ajo nuk di të ndalë asnjë çast të vetëm. As për të marrë frymë…

Nuk ka libra të përsosur. Ka vetëm libra të bukur, libra me vlerë.

Ky libër, pa asnjë mëdyshje, e gjen veten e vet  tek librat e bukur poetikë. Edhe pse ndonjë përsëritje tematike mund të shmangej, kjo nuk ia ul aspak vlerat.

Të kënaqin libra të tillë. Të kënaqin me origjinalitetin e tyre, me natyrshmërinë e dëlirë, e cila i ngjan një pikture të bukur të brigjeve me hijeshi mahnitëse të lumit të Bistricës.

Nëse për dashurinë shkruajnë pothuajse të gjithë poetët, duke e derdhur pa kursim mjaltin e kosheres së tyre poetike, gjë për të cilën meritojnë nderim të veçantë, po këtë nderim e meriton, madje me bujari, edhe Panajoti.

Nëse për natyrën dhe bukuritë e saj të rralla, shkruajnë pothuajse të gjithë poetët dhe secili meriton vendin e vet, këtu poeti Panajot Boli zë një vend jo të zakonshëm midis poetëve. Ai zë një vend nderi, të cilin do ta kishin zili shumë poetë…

ILIAZ  BOBAJ

Patra, Greqi, 20 SHTATOR  2023

Sa për shije  shkepus tre poezi nga ky vellim

PANAJOT  BOLI

TEZGJAHU I ENDRRAVE

Me sy endërrimtarë dikur

Gjyshja ime si zonjë e rendë , ulur në tezgjah

Me krehërin e rendë

Ngjeshte penjtë shumëngjyrëshe

E thurrte mozaike jete

Një shajak që ngrohej nga dielli i shpirtit

Një qilim me fytyrë pranvere

Ku shkelte këmba  e endrrave të nuses së re

Një gunë e sertë dhie

Ku thyenin hundën errërat dhe acari

Një rrugicë me rombe, katrore e gjashtëkëndeshe

Ku  luante këmbëçalë fati i jetës

U ula edhe unë një ditë te tezgjahu

Në vendin bosh të gjyshes

Me krehërin e endrrave

Të thur një rrugicë shtrojë

Të eci këmbëzbathur

Drejt stacionit të panjohur

Që më priste diku

Kërkova rrepirave, buzë lumit, gerxheve të malit

U ngrita herët mengjeseve të majit

Prita diellin të perëndojë mbi detin e zemëruar

Të mbledh fijet e deshirave

Herë gri dhe të jeshilta

Herë blu dhe të verdha

Herë të bardha dhe të murme

Herë të vjedh ato të vesës

Të thurr si gjyshja një sixhade

Tani, si gjyshja

Me sy endërrimtare

Rrugicën time  të vjetruar thurrur në tezgjah

E shkund nga dritarja e vjeshtës

Të bien pluhurat

Bien si kujtime….

Bien si gjethet e pemës

Të mardhura, të lodhura

Me një hidhërim në buzë

E tundin kokën

Të pakënaqura

MË MBYT MUZGU

Nuk e di pse m’u zu fryma këtë pasdite vonë

Kur qielli ka rrudhur buzët e detin nervozon

Hap dritarën e zemrës të marrë ajër se mbytem

Të rehatojë pak ankthin që si kalë po gulçon

Mbeshtes kokën te dritarja të më freskoj flladi

Të hyjnë lulet me ngjyra, të futet edhe pak dritë

Pyes veten: ku isha? Mos rashë befas në komë

Në muzgun e murmë që vertitet në qepalla e sytë?

Më shpifet ky muzg që vjen si murg i zi mjeran

Misteri frikë, bëhet  gjarpër e fort më shtrëngon

Nga dritarja e hapur ngushëllim po gjej tek yjet

Të më matin pulsin që përpilitet si zog e rënkon

Aty në parvaz, nuk i ndahem yjeve dhe  hënës

Mbush grushtat më dritë të shpërlaj shpirtin tim

Ndofta  mungësa jote  më thithi atë pak oksigjen

E muzgu murg më shtie në kupë pikëla hidherim

Nuk e fsheh, kam frikë të rri vetem në këtë natë

I lutem yjeve dhe hënës të rrinë më mua shoqeri

Shkretëtira e perandorisë së territ po më tremb

Ndaj sonte, e dashur, të dua të të kem pranë  ty

PYETA SYRIN E KALTËR

E pyeta Syrin e Kaltër

Ishte në të çelur dita……

-Unë e linda legjendën

E pyeta legjendën

Ishte në të përenduar dielli

-Unë e linda Syrin e Kaltër

Atë kah moti, pasdite ishte

Deti i brengosur u kthye prapa

-Nuk e shuajta dot

Në Malin e Gjerë shtrirë gjinganti

Zjarrin përtypte në gojë

-Vdes duke lindur fëmijën

Fëmija ish e bukur, me sy të kaltër

Me qerpikë  të argjendtë

Me fustan mendafshi jeshil

Mbretereshë hyjni e Gjelberimit

Me buzë blu të kristalta

E mira, Bistrica ime