Sekretet e liqenit Albano:Gezim Llojdia


Gezim Llojdia

1.

Pjesa e dytë

Po fillojmë me një vështrim të Gianluca Pica i cili shkruan:Këtu kemi foto të bukura të liqenit Albano , rreth 18 milje larg Romës . Një mënyrë e mirë për të kuptuar se si duhet parë jo vetëm Qyteti i Përjetshëm , por edhe periferia e tij, në mënyrë që të magjepseni nga arti, natyra dhe traditat. 

2.

Liqeni i Albano-s mund të konsiderohet si një vend simpatik dhe i kërkuar që, sidomos në verë , kërkohet nga banorët e Romës dhe turistët . Për më tepër duhet të dini se nuk është një liqen i zakonshëm, sepse fsheh diçka që ka bërë historinë e Romës. Para së gjithash, liqeni më i thellë në të gjithë Italinë (170 metra), në fakt ishte një vullkan! Mijëra e mijëra vjet përpara themelimit të Romës, ky vullkan (i quajtur Albano, në fakt), shpërtheu milje e milje lumenjsh, lavë që ngurtësohen. Dhe gjatë shekujve ata lejuan romakët të merrnin materiale ndërtimi si shtufi, shkëmbinj vullkanikë, ose bazalt (një gur me origjinë vullkanike që përdoret për rrugët e famshme romake). Dikur (dhe nëse sot është në një fazë qetësie , aq sa liqeni monitorohet vazhdimisht), krateri i vullkanit mbulohet nga uji, duke i dhënë origjinën këtij mjedisi mbresëlënës natyror . Bukuria e saj dhe pozicioni i lakmueshëm (nga disa pika shihet e gjithë Roma), e kanë bërë atë një vend të përsosur për pushime .

3.
Vijon ky autor:Në fakt, gjatë shekujve, perandorët ,censuruesit,magjistratët ose fisnikët e thjeshtë të Romës së lashtë ndërtuan këtu vilat e tyre . Në të vërtetë, duket se sipërfaqja e liqenit është përdorur nga romakët si një lloj teatri, nëse është e vërtetë,që liqeni është përdorur për të kryer  naumachiae , rishfaqjen e betejave detare. Të njëjtën gjë bënë edhe papët dhe kardinalët, të cilët erdhën këtu, në liqenin Albano , për të pasur vilat dhe rezidencat e tyre verore .

Për më tepër edhe sot liqeni Albano kujtohet nga kronikat nëse mendon se, për shembull, gjatë Lojërave Olimpike të Romës 1960 liqeni u bë mjedisi ideal për garat e kanotazhit. Jo vetëm kaq, sepse tuma e vogël që shihni në distancë, e mbuluar me bimësi , në kohët e lashta ishte një vend i shenjtë: në majën e Monte Cavo , emri i kodrës që qëndron mbi liqen, kishte një vend të shenjtë kushtuar. te Jupiteri . Aty u ngrit një tempull dhe të gjitha fiset latine , edhe para Romës, u drejtuan atje për t’iu lutur Zotit .. Si hap i parë, për të nënshtruar të gjithë ata njerëz, qyteti i sapoformuar i Romës pushtoi atë mal, duke e bërë Jupiterin si një  mbrojtës zyrtar . Në këtë mënyrë, mund të themi se Qyteti i Përjetshëm e bëri Jupiterin një lloj ” romanizimi “. Hyjnia u bë pjesë e qytetit dhe fatit të tij. Ajo që duhet thënë, së fundi, është fakti se në brigjet e liqenit Albano u themelua në qytetin mitik Alba Longa (tani i identifikuar me Castel Gandolfo ). A e dini pse është kaq e rëndësishme? Sepse këtu, sipas traditave, lindën dy binjakë shumë të famshëm : Romulus dhe Remus .

4.

Nga faqja:Roma.com.Liqeni i vogël i Castelli Romani nuk është i famshëm vetëm për luleshtrydhet e egra të ëmbla , por edhe për faktin se ka qenë një nga vendet ku romakët e lashtë kalonin kohën e lirë; për shumë vite liqeni ishte gjithashtu i mbuluar me mister…një përbindësh nënujor? Jo, dy anije të munguara , le të zbulojmë më mirë se çfarë është.

Nemi, një zonë e shenjtë e lashtë, nga vjen emri?

I vendosur në një kodër të vogël në jug të Romës qëndron fshati karakteristik Nemi . Emri i saj rrjedh nga emërtimi i lashtë latin, Nemus Dianae ose “druri i Dianës”; në këtë territor kaq të harlisur dhe plot gjahu, romakët e lashtë dhe gjithashtu qytetërimet pararomake mendonin se gjuante Diana , perëndeshë e Gjuetisë., e cila gjithashtu gëzonte një tempull të shenjtëruar asaj në këto pyje. Sot nga ky vend i shenjtë që dikur qëndronte në brigjet e liqenit, kanë mbetur vetëm themelet dhe disa mbetje të tjera, megjithatë të rrethuar nga bimësia dhe për fat të keq jo të hapur për vizitorët. Trupi i vogël i ujit që dominon pamjen panoramike nga qyteti i vogël i Nemit është me origjinë vullkanike dhe është pjesë e kompleksit të vullkanit të Lazios , i cili përfshin edhe atë të Albano-s, i cili shihet nga qyteti tjetër i Papës , Castel Gandolfo .

Misteri i anijeve të zhdukura

Nga shekulli I I es filloi të qarkullonte një legjendë sipas së cilës dy anije të zhytura në ujë ndodheshin brenda liqenit . Për shumë vite këto histori u konfirmuan nga gjetjet e peshkatarëve që nxorrën mbetjet e lashta të varkave nga rrjetat e tyre. Punime të shumta kërkimore dhe rikuperuese u tentuan gjatë shekujve (e para në shekullin e 15-të, më pas në 1535) dhe së fundi në pjesën e parë të viteve 1900, pas 5 vitesh punë nga viti 1928 deri në 1932, me ndihmën e pompave për dekullim . U nxorën niveli i liqenit dhe dy anijet me përmasa 64 dhe 71 metra. Besohet se ato janë ndërtuar nga Kaligula , një perandor i njohur romak, i urryer nga senati dhe senatorët, i cili në fakt pas vdekjes së tij dekretoi njëdamnatio memoriae , duke shkatërruar të gjitha imazhet që e portretizonin atë dhe të gjitha veprat e tij, duke përfshirë anijet, të fundosura në liqen. Dy varkat, njëra kushtuar Dianës dhe tjetra Isis , u përdorën nga perandori si pallate lundruese në të cilat priste mysafirët e tij ( ‘na cosetta, just pe’ gradì ) ose edhe për argëtimin e tij, duke i bërë ata luftë midis tyre. duke simuluar betejat detare.

Mallkimi i anijeve të Nemit

Pasi u gjetën, dy varkat u vendosën brenda Muzeut të Anijeve Romake, i cili u ndërtua posaçërisht në brigjet e liqenit dhe mund të vizitohet edhe sot. Fatkeqësisht, fati i tyre i mallkuar nuk i ka mbajtur ata deri në ditët e sotme, sepse për shkak të një zjarri, ndoshta të nisur qëllimisht midis majit dhe qershorit 1944, këto varka u shkatërruan dhe u shkatërruan në masë të madhe . Ata që ishin përgjegjës për zjarrin nuk u zbuluan asnjëherë dhe ndoshta mendohet se zjarrin e ndezën trupat gjermane që tërhiqeshin.

About Post Author