Sheqere Sina-…Lule bore…Me kujdes i afrohem,
kesaj luleje te rralle
Kur shoh koken kishte varur,
Ne hije e kisha harruar, lulen
Drita e diellit i mungonte
Lule bora po rènkonte…!!

Menjehere nxitova
Lule e bukur si bora e kurova
Me diellin e perqafova..
Uje te paster lules i hodha..
U rimèkemb, porsa doli ne drite
Shpirti im u ndje mire…

Kjo lule qeshi perseri ..
Lule bora sa e ndjeshme,
me vjen çudi
te ngjasoje me dashurinë..
A e beson o njeri..!?

Lule bore moj ere mire
Mos ma merr mendjen,
qe pa gdhire
Duhet pasur shume kujdes
Dashuria si lulja vdes….
Po nuk tregove perkushtim
Nga te dyja do ndjesh trishtim…

Une te mbolla me dashuri..
Me jep paqe me jep frymezim
Petalet e tua shpejt ndryshojne ngjyren,
shpirtin tim I tregoje fytyren

Tè gjitha lulet, me japin jete
Me vajzat, femijet i krahasoj
Aroma dhe bukuria, qenjen me rregullojne..

Si lulja eshtè femia ..
nese ne koke e godet ..
po e kepute ajo do vyshket..
si zemren e vogel kur e prek..

Do butesi dhe kujdes
Diellin, ajrin edhe ujin, çdo mèngjes,!!

Autore Sheqere Sina
Albania🇦🇱
Data -30 08 2022
Tè drejtat janè tè Autores..

About Post Author