Sheqere Sina:”Një ditë e shenuar”


Lushnja plot lule dhe gjelberim me solli zogjte e pranveres me cicerimat dhe zerin melodjoz shpalosen , hoqen, semundjen e flamosur.

Ne kete vend te te lulezuar kam ndjere rrahjet e para te zemres te dy femive te mi.

Ky diell myzeqare arriti akullin, qe vinte nga Shebeniku, ta kthente ne nje burim te pa shteruar…

Pranvera ne qytetin ku kam lindur femijet diellin, qe me ngroh.

Me shpalosi emocionin dhe e ktheu ne force.

Per te nxjere ne drite kater librat e mi!

Kjo dite pranvere plot bukuri.

Shpirtin ma gezoi mbeshtetja e bashkeshortit dhe e femijeve.

Nje kenaqesi me dhuruan motrat dhe niperit e mi.

Kisha malle per gjakun tim me dhane forcen qe te shpalos per mos humbur krenarine.

Mu mbush shpirti me dashuri.

Kur para meje Redaktori dhe personaliteti i shquar zoti Vullnet Mato” citoi disa fjal : Kjo autore eshte e lindur.Ka leshur drite per ne Lushnjen e lulezuar.Nderoj vendelindjen me poezite qe nuk kane te mbaruar , me dashurin e saj te brendshme i shpalos ne liber..

Eshte nje ndere nje dhurate nga Zoti eshte fat per familjen.

Degjoja ne vesh eshte e rralle,e rralle

Shpalos ne poezi, ngjarje te jetes , mbjell e kultivon dhe jep prodhim…

Emocionet e mia me pushtuan, por doja te nxirja ne drite figuren e babait te forte si shkembi, mos e turperoja se pavarsishte se nuk jeton, por shpirti eshte gjalle..

Mora forca nga rrezet e diellit te Lushnjes.

U ndjeva ne lartesi.

Por perseri kam ne shpirte thjeshtesine, e trasheguar.

U plotesova shpirterishte, kur degjova nxenesit qe cituan vargjet e mia qe kisha bere me dashuri…

Nje bukuri te madhe shpirterore, me dhuruan kur degjova zonja autore Sheqere Sina

Vargjet e tua jane te bukura dhe edukuese per brezin e ri ti na jep shprese per te vazhduar nje emocion i rralle kurre se kisha perjetuar …

Keta femije me dhuruan dashurine e tyre.

Mè hoqen kovidin……

Zerat e tyre te èmbel nga myzeqeja e bukur sollen cicerimat dhe kengen e zogjve te bukur pranveror. Na sollen gezimin dhe bukurine natyrore.

Emocioni me i madh ishte kur me dhuronin lule kjo shprese e re e poezise, prozes me ngjalli kenaqesine dhe me fali jete.

U ndjeva shume e lumturuar me Artistet e vegjel ne Lushnjen plot gjelberim

Zbuluan, Autoren qe kish vite ditaret i mbante te mbyllur

Por dielli dhe temperatura lushnjare arriti akullin e shebenikut ky diell te kthej ne nje burim me uje kristal…

Poezite e mia shperthyen duke u shkremosur fortesine e shkembit ne token pjellore myzeqare…

U dhurova bujarine, lushnjareve dhe akulli shkriu dhe lulezoj ne Lushnjen plot begati …

Na nderuan ;autore mesues dhe plot admirues te poezise nje shenje respekti qe do mbeten ne zemren time.

Kenaqesia ishte ku u pasqyrua dhe dolen ne drite librat e mia nga gazetari i njohur :Kozma Gjini ne televizionin +4 “Lushnjè”

Respektè, mirenjohje…

Nje falenderim te veçante per nenkryetarin e shoqetes “PRINCE MUZAKA”

“TOMI BUZI”

RESPEKTE!

Autore: “Sheqere Sina” “Lushnje-

Shqiperi