Sheqere(Ozuni) Sina-Toka prodhon flori


Toka prodhon flori

**********

Ne mbarim te klases se shtate isha vetem ne shtepi .

Me kishte bere pershtypje te ngjitesha ne hatullat e shtepise. Babai ngjitej shpesh..

Kureshtja me beri ate dite qe isha vetem u n’gjita larte.

Ne ate erresise shikoj nje shishe te mbuluar me kapak

Auu thashe me vete.? cfare ka mbrenda saj.shikoj nje leter dhe nje harte

Ne leter shkruhej

Ne kete vend te paret kane fshehur floririn

Punoni token ishte dhe harta. vendi ishte rrumbullakosur me lapse

Aty shkruhej

“O niper mos e shkretoni kete vend se do u mallkoje

Ketu eshte vend i shenjte”!

Mbrenda gjeta dhe nje leter Arabishte.. i lexova i futa perseri ne vend ku i gjeta ..

Dhe zbrita ne shkallet e derrases.

Ate nate nuk fjeta gjume, po prisja nenen time qe kishte vajte tek daja im me babain

Kur erdhi darka une ne vater tregova vellait, motres dhe kusherirave ..ate dite u ngritem heret dhe morem belat per te punuar me shprese se mos gjendeshin florinjte

Djersa na vajte curke gjer poshte zverkut

Ah tha vellai me mendjen tende te ndritur na lodhe moj .kur erdhi babai toka ishte punuar dhe e mbolli fasule .ne te gjithe na zuri gjumi dhe fletem te rehatuar nga lodhja . Ate vit u be prodhim i madh sa per dy vjet .

Autore: Sheqere Sina Albania !

Te drejtat jane te rezer vuara!**********#Origjina

EMRI I SHPELLAVE TE GURIT HUCIT.

Merzitja jone ishte e madhe.ate dite vera u kthya ne furtune Nje ere e fuqishme fryu nga shebeniku rrezoi te gjitha kokrat e pemeve

Dhe te mbjellat u mbyten dhe dheu rreshkiti ne perrua.te gjithe u futem mbrenda dhe mbuluam koken me jorgan.

Nena ime erdhi ne vater dhe na tha do tju tregoj nje histori qe eshte e vertete .

Te gjithe zbuluam kokat shpellat e Gurit te Hucit ishin te gjyshereve te mi

Atje ka qene nje familje e pasur.te gjithe po degjonin kete histori? Ajo familje eshte shuar nga femijet te pa edukuar

Zoti u be hizer ne ate momente solli furtunen e madhe dhe u gjend ne pragun e deres si plak rrecka rrecka kerkoj te futej mbrenda .

Femijet dolen dhe u tallen me te.do ta fusim ne oden e vogel dhe ha ha ha qeshen me plakun qe erdhi ne dere. Femijet e kishin fjalen per ne nevojtore..

Plaku u largua

Por solli furtunen e madhe.ate vit ra edhe kolera vetem ne ate

Familje ra. dhe vdiqen qe te gjithe .shpetoi vetem nena ime qe e rriten te tjeret .

Prandaj behuni bujare dhe e ndajeni kafshaten me te tjeret kjo fjale e nenes u ngulit ne koke

Lum ai qe eshte bujar..

Dhe jo mendja siper kokes vazhdoi nena…

Zoti eshte fryme behet lloj lloj shfaqet me cdo njeri .por duke qene me edukate aji u sjell mirsi

Kjo eshte e vertet nena ime eshte rritur tek te tjeret dhe emrin ia vendosen Gjyle.

Fati e ndihmoi nenen mori nje burre te forte ne karakter bujar dhe trim .

Linda une dy vellezer dhe 4 motra

Punoi pa pushuar ne Stamboll ushqej edhe te varferit

Ua sa i mire paska qene Gjyshi degjoj motren time

Po tha nena bujaria e tij e beri qe zoti ta ndihmonte!

Nena ime e tregoi si histori por me shume kuptime qe ne te besonim zotin dhe te beheshim te edukuar !

Autore Sheqere(Ozuni) Sina.

Te drejtat jane te rezervuara !

About Post Author