Shifni moj gra ,si nuk ka marrë!Ruzhdi Keraj


Shifni moj gra ,si nuk ka marre!

( skice)

Djali I Fariut u kthy prej jashte dhe solli me vedi nusen nji bjonde me t’kput dekun me e pa.Delshin te dy ne piace te dy te bukrit e dheut ai brrun e ajo blonde dhe tane syt e njerzve hidheshin te ato.Ndonjihere kur mungojshin shetitja ne piace mbaronte shpejt dhe njerzit te merzitun sidomos te rijt ktheheshin e kalonin ka shpija e tyne me pa a I kan ndeze dritat.Grate fillun me u ba xheloze,dhe nuk I ndahen burrave lahen e lyhen veshin havrat ma te bukura kpucet me maje qe ishin ne mode dhe turra vrap mberthejshin krahun e burrave dhe u bane mjeshtre me zhbirilu syt e burrave kur kalonin para saje ,e shifshin kot apo ja kande fort me e pa.Ne lagje u prish qetsia.Grat u bane shamatagjesha te mdhaja ,ato qe ishin ne pune merrshin leje nja pese minuta me shku te puna e burrit me pa a asht aty ,piaca u mbushte me biçikleta e gra qe I jepshin tane inat pedaleve.Shpijaket runin kur bjondja delte prej shpijet dhe ju turrshin mrapa dy nga dy me pa ka shkon.Kjo nuk ishte gja por kur nji nadje kojshija e saje tuj hyp ne shkalle me mbledhe do gjethe rushi per japrak pa hatan mrenda oborrit te komshise pa ate me brek e sutjena dhe mrapa murit te komshija tjetre pa t’shoqin e saje qe kishte hape syt si dac.Kaq u dasht dhe I mblodhi nadje tane komshijet e veda ,qe moren shkallet te shpit e tyne dhe fillun demek me mbledhe gjethe rrushi

-Po del

-Bani demek sa se shifni

-Hajde trup hajde ,kartoline

-Prit he dreç e shif .

-Si I shndrisin flokt ,me çka I lyne

-I ka natyrale

-Po hjek recipetatat e po lane gjoksin

-Kenka krejt e pa marre ,kenka kurve ,kshtu jane te hujat

-Mbylle he dreç asht ne shpin e vet ,ku I shkon n’mend asaj se jane do gra mjerane si na qe po e shohin

-Mire mire ka edhe vjehrren e dy kunata ne shpi

ato çka bajne kur e shofin si lahet ne oborr me cica jasht

-Kujdes na pa

-Nadja mire-u foli bjondja tuj mberthy recipetat

edhe nana e burrit mblolli gjethe per japrak

-Ikim gra se u bam per gjynah,do I dukena t’marra ksaj,-foli njena nga grat dhe kater grat u ulen prej shkallve tuj ja ba me dore bjondes.Kaq u desht me e marr vesht tan lagjja gra e burra bashke.I ra ne vsh edhe te shoqit te bjondes njihere e mori me te qeshun por kur pa te amen e motrat tuj qa ju lut te shoqes mos te dali nade ma me broke ne oborr e te lahet te pusi.