” Shoku im “-Albert Hitollari


Mund të jetë një imazh i 1 person dhe oqean

” SHOKU IM “

—————————–

*

Atè familje e prunè tek ne

Nè fshatin tim e internuan ,

Sipèr njè kodre lartè atje

Nga gjith tè t’jerèt i veçuan !

*

Ndèrtesa ish rrènojè e vjetèr

Brenda pak ditèsh e riparuan ,

Atje s’banonte askush t’jetèr

Ish larg mèhallès e vetmuar !

*

Nè njè rrèpirè sipèr meje

Mbi njè rrèmishte argjinore ,

Pranè saj njè trung djegur rrufeje

Ku shkrinte gurèt njè gèlqerore !

*

Tè gjorèt kishin njè tufè fèmijè

Burri rropatej ditè dhe natè ,

Tè gjith tè vegjèl , ende kèrthinjè

I madhi ishte nè klas tè shtatè !

*

Poshtè nga moçali me kallamishte

Shkonte ç’do mbrèmje nè perèndim ,

Netèt kalonte nèpèr shelgjishte

E zinte zhaba , der nè agim !

*

Me tè kish ndodhur disa herè

Qè tè shkèmbeheshim nè errèsirè ,

Mbante njè thes dhe njè fener

Gjuante kanaleve gjer nè tè gdhirè !

*

Andej nga menxa ato i çonte

I lagur qullè , lyrosur gjanè ,

Dhe merrte udhèn qè tè çonte

Poshtè nga koçekèt , pèrmatanè !

*

Por dhe i biri ish shumè i ndrojtur

Larg nga tè t’jerèt rrinte trishtuar ,

Diçka mendonte nè mendje bluajtur

Gjith kohèn veças , i ligèshtuar !

*

Njè ditè tek zbriste nga largè e pashè

Pranè lesès sime kur u afrua ,

I thashè tè prita , tè shkojmè bashkè

Diçka psherètiu , tek mè pa mua !

*

Nè moshè tè dy ishim vèrsnikè

Ndryshe nga unè nuk nxehej kurrè ,

Vinte i shkurtèr nè shtat njè çikè

Por vjeçèt i kishte nèn lèkurè !

*

Kurrè nuk e pyeta kush ishte shkaku

Pasi nuk doja pèr ta lènduar ,

Vetè mè tregoi njè ditè tek pragu

Njè dajo i tij , ishte dènuar !

*

Miqèsia jonè ra shpejt nè sy

Gojèt e liga , pa folur s’rrinin !

Ngado na shihnin bashkè tè dy

Pèr fjalèt e botès , s’donim t’ja dinim !

*

Me tè u bèmè vèllezèr gjaku

Shpuam dhe gishtat unè dhe ai ,

I dhashè kujtim njè thikè sajaku

Ai njè sèrma , pèr hajmali !

*

Vjeshtèn e tretè , nuk e pashè mè

Mè thanè i kishin transferuar ,

Askush s’mè foli , mè pèr atè

Seç u kish ngjarè , ku i kishin çuar !