Shpërthimi i Madh i 1843 i Eta Carinae


Eta Carinae dhe Shpërthimi i Madh

Një ditë ylli masiv Eta Carinae do të shpërthejë si një supernova ! Por kjo ka të ngjarë të mos ndodhë për miliona vite Tokë. Dhe, ndërkohë, ky yll është magjepsës për astronomët si një para-supernova  , ose një yll që i afrohet grahjeve të vdekjes. Yje të tillë bëjnë gjëra interesante. Për shembull, në historinë relativisht të re, Eta Carinae pati një shpërthim të shkëlqyer dhe të pazakontë, të vëzhguar nga astronomët në vitin 1843. Ai e bëri yllin, përkohësisht, më të ndritshëm se  Canopus s , ylli i dytë më i ndritshëm në qiellin tonë dhe ylli më i ndritshëm në Eta Konstelacioni i Carinae the Keel.. Astronomët e quajnë ngjarjen e vitit 1843 Shpërthimi i Madh . Më 25 janar 2022, artistët dhe astronomët  treguan  një video e re (sipër) që paraqet historinë e Shpërthimit të Madh dhe shqyrton se si duket Eta Carinae nëpërmjet mjeteve të fuqishme të astronomisë moderne.

Projekti Astro viz i programit Universe of Lerning   të NASA-s krijoi videon. Ata thanw :

Shikuesit fitojnë vlerësim për mënyrën se si vëzhgimet e dy shekujve më parë lidhen me strukturat që rezultojnë që shihen sot. Pamjet e plota 360 gradë 3D ndihmojnë për të mbledhur një model të plotë mendor që ndihmon në interpretimin e vëzhgimeve të NASA-s. Eta Car shërben si një shembull i dukshëm i shpërthimeve në fazat e vdekjes së yjeve masive.

Çfarë ndodhi në 1843?

Astronomët thonë se yjet masive si Eta Carinae dihet se kanë shpërthime të mëdha. Gjatë shpërthimit të saj të vitit 1843, Eta Carinae u bë, shkurtimisht, një nga yjet më të shndritshëm në qiellin e natës. Në Hubblesite.org, NASA tha t se ylli lëshoi:… pothuajse aq shumë dritë e dukshme sa një shpërthim supernova. Ylli i mbijetoi shpërthimit dhe u shua ngadalë për pesë dekadat e ardhshme.Sot, astronomët llogaritën se Shpërthimi i Madh bëri që Eta Carinae të dëbonte rreth 10% të masës së saj. Shpërthimi krijoi një mjegullnajë me dy lobe, ose re në hapësirë ​​– e njohur si  Mjegullnaja Homunculus – rreth yllit. Astronomët që studiojnë këtë objekt besojnë se shkaku kryesor i ndryshimit të shkëlqimit të tij në dekadat pas Shpërthimit të Madh është se Mjegullnaja Homunculus, e dëbuar gjatë shpërthimit, më pas bllokoi dritën e yllit.Gjithashtu, studimet nga Toka tregojnë se Mjegullnaja Homunculus është zgjeruar që nga shpërthimi i madh i vitit 1843.

Video e Shpërthimit të Madh

Astronomët mund ta shohin Mjegullnajën Homunculus në dritën e dukshme. Por ata e kanë parë atë edhe në  gjatwsi vale e të tjera , duke përfshirë dritën e dukshme, ultravjollcë dhe rreze x, si dhe në linjën e emetimit të hidrogjenit Alfa. Mjegullnaja Homunculus duket paksa e ndryshme në të gjitha këto gjatësi vale të ndryshme. Dhe ndryshimet u japin astronomëve të dhëna se si Mjegullnaja Homunculus rreth Eta Carina po evoluon me kalimin e kohës. Shikoni videon në krye të këtij postimi për të mësuar më shumë rreth Shpërthimit të Madh … dhe pasojat e tij.

Përfundimi: Në vitet 1840, ylli jugor Eta Carinae u bë për pak kohë një nga yjet më të shndritshëm në qiellin e natës. Pastaj u zbeh përsëri. Astronomët e quajnë ngjarjen Shpërthimi i Madh i yllit.

Burimi:Deborah Byrd

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *