Shtetet sllave në ilirik janë rrena madhe e historisë për historianët-Feri Arifi


SHTETET SLLAVE NË ILIRIK JANË RRENA MADHE E HISTORISË
PËR HISTORIANËT
Iliriku nuk ka shtete sllave, shqiptarët duhet ta dinë se në shekullin e parë nuk kishte fise sllave kendej pari deri më 1831, por kishte vetem Dalmatet, Tribalet, Daket, Vllahet, Thraket, Mizet, Epirotet dhe Hellenet e disa fise të vogla që janë fise shqiptare.
Mos i harroni shtetët siç janë Mali Zi, u formua me Vllah dhe Dalmat, Serbia me Tribal dhe Vllah e Dak, Bullgaria komplet me Thrak, dhe një pjes e Greqisë me Thrak, Epirot dhe Hellen.
Këto shtete nuk janë sllave, por janë të asimiluara nga viti 1831 deri më 1912.
Shihni ky shkrim është i akademisë serbe. 

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *