Si nuk u lind një politikan për këtë vatan..!Selman Hysi


Si nuk u lind nje politikan per kete vatan..!

Kurre heronjet e vertete nuk na kane munguare…

Shume nga ata kane shkruajtur me pene ne dore,e te merguar…

Me qindra shekuj trimat kane luftuar…

Shume nga ata,kane qene dhe HERONJE,perjetesuar…

Vendi i ILIREVE njihet si populli me i lashte ne Europe,i vertete…

Por ne njohim dhe heronjte e shekullit njezete…

Edhe shekulli njezeteenje hyri ne histori…

Por ne analet nuk u rregjistrua ndonje politikan me lavdi…

Fytyrat e tyre ndrushuan si kameleon…

Mbi supet e tyre keto 33 vjet shume krime qendrojne…

Sote kane marre flamurtarin e shpetimit…

Lloj,lloj sorollopi Parti Politike emertimesh…

Keta fallxhor,qe shume djem nenash kane bere kurban…

Ne loje u fut dhe komumisti babaxhan…

Edhe pse me nje kembe ne toke gjendet mbi varre…

Kerkon perseri,kete popull ta terheq zvarre…

Lote korkodili per kedo qe jete humbin…

Keta gangestere shfrytezojne rastin,flamurin ta tundin …

Por nuk u vjene pak rende or politikane te mjere…

Qe ju vete jeni vrastare,kete vende vete e keni dhjere…

Eshte mire qe kete te pergejte ti merrni ju vete ere…

Se popullin boll e keni mashtruar,koha do t’ju flake ne humnere…

Prandaj ulni koken para SOVRANIT te vertete…

Ju nuk i shpetoni dote drejtesise per krimet qe i keni bere…

Si nuk linde nje politikan te Ri moj Shqipera NENE..!

Gati 33 vjet,hajdutet po na marrin neper kembe…

Fytyra vrastare politikanesh nga pushteti nuk po na hiqen…

Europen plake,pas shpine e kemi,33 vjet qe nuk na SHQITET!

Autor :Selman HYSI