Si u nxorr korniza e filmit :”autopsia e huaj” e vitit 1947 në ankand si NFT ?


Mindy Weisberger

Filmi thuhet se tregon autopsinë e një jashtëtokësori që u rrëzua në Roswell, New Mexico.

Ankandi i të ashtuquajturës dëshmi të jashtëtokësorëve ka një ofertë hapëse prej 1 milion dollarësh ose 450 Ethereum (një rrjet për kriptovalutën Ether). (

Një fotografi vlen sa një mijë fjalë, por a kushton një kornizë e vetme e filmit 16 mm 1 milion dollarë? Kjo është oferta e parë për një kornizë negative të pamjeve filmike bardh e zi të vitit 1947, që thuhet se tregon një kufomë jashtëtokësore në tryezën e një ekzaminuesi mjekësor.

Korniza vjen nga një “autopsi aliene” famëkeqe dhe shumë e pabesueshme që thuhet se është kapur në film në 1947, pas raporteve të një përplasjeje të UFO-ve në Roswell, New Mexico. Lore rreth rrëzimit pretendoi se krijesa e krijuar për një film ishte në bordin e UFO-ve dhe vdiq në përplasje; ajo më pas u copëtua në fshehtësi nga qeveria amerikane, thotë historia sipas nje deklarate ne lidhje me ankandin.

Dhe tani, një kornizë e filmit të autopsisë është në ankand si një shenjë e pakontrollueshme, ose NFT  , që do të thotë se ofertuesi më i lartë do të marrë një varg kodesh unikë që verifikon vërtetësinë e kornizës së filmit. Fituesi do të marrë gjithashtu një kornizë aktuale fizike të filmit të autopsisë, sipas listës se ankandit .

LUAN ZRIN

Në pamjet e autopsie  , një figurë humanoide e pajetë qëndron mbi një tavolinë; mund të shihet një plagë e zbrazët në këmbën e saj të djathtë. Ajo ka një trung dhe bark të rrumbullakosur, sy bulbular, të errët dhe një kokë pa flokë që është shumë më e madhe se kafka mesatare e njeriut. Figurat e veshura kokë e këmbë me kostume mbrojtëse të bardha rrethojnë “kufomën” dhe kryejnë një diseksion metodik.

Nga erdhi ky film? Thashethemet për një UFO nëRoswell   filluan të qarkullojnë në 1947, pasi një oficer i informacionit publik të Ushtrisë Amerikane lëshoi ​​një deklaratë për shtyp duke përshkruar një “pjatë fluturuese” të rrëzuar nga Roswell që tani ishte në zotërim të ushtrisë. Në 1995, një dokumentar që u transmetua në Fox Television nën titullin “Autopsia e Huaj: Fakt ose Fiks” i prezantoi shikuesit e TV me pamjet e kësaj postmortemi të supozuar të pushtuesit “jashtëtokësor” të UFO -ve,raportoi me pare Live Science . 

Ray Santilli, një producent britanik i regjistrimit dhe filmit, zotëronte pamjet. Santilli tha se ai e mori filmin në 1992 nga një kameraman në pension i ushtrisë amerikane, gjatë një kërkimi për pamjet arkivore për një dokumentar rreth Elvis Presley, sipas deklaratës së ankandit.

Megjithëse Santilli argumentoi se filmi ishte i vërtetë, skeptikët nuk u pajtuan. Dyshimet e tyre u vërtetuan në dukje në vitin 2006, kur një skulptor dhe projektues i efekteve speciale të quajtur John Humphreys pohoi se jo vetëm që ai kishte krijuar alienin në pamjet e autopsisë, ai gjithashtu ishte shfaqur në film si një nga patologët, raportoi Live Science. 

Një tjetër pjesëmarrës i vetëidentifikuar në mashtrim doli në vitin 2017; regjisori Spyros Melaris tha se ai kishte xhiruar pamjet në apartamentin e tij në Londër, duke përdorur një model të mbushur me organe shtazore, siç raportohet nga faqja australiane e lajmeve News Corp Australia Network .

Por kjo histori e çuditshme kishte një kthesë më shumë: Në vitin 2019, një memorandum i vitit 2001 u “rrjedhur” nga Instituti Kombëtar për Shkencën e Zbulimit (NIDS), një organizatë private tashmë e vdekur për kërkimin e paranormalëve dhe UFO-ve. E shkruar me sa duket nga fizikani i NIDS, Eric Davis, në memorandum thuhej se një ish -shkencëtar i CIA -s i quajtur Kit Green vlerësoi provat nga “Autopsia e Alienit të Incidentit Roswell” dhe tha se pamjet ishin gjëja e vërtetë,raportoi The San   në vitin 2019 (The Sun është një Britanik tabloid, i njohur për histori të bujshme). 

Memoja raporton se Green përcaktoi se “filmi/videoja e autopsisë së huaj është e vërtetë, kufoma e huaj është e vërtetë,” sipas The Sun.

Me një histori kaq të ndërlikuar, mbase nuk është për t’u habitur që ankandi i filmit përjetoi gjithashtu një kthesë të papritur të ngjarjeve. Më 27 maj, ofertimi për NFT të kornizës së filmit të autopsisë ishte duke u zhvilluar në Rarible, një treg online i specializuar në NFT, kur ankandi u prish nga një sulm i shpërndarë i mohimit të shërbimit (DDoS)-një përmbytje e trafikut të internetit që pushton nje faqe Listimi u rrëzua pak minuta para se të planifikohej të përfundonte, tha një përfaqësues i ankandit për Live Science në një email. Nje liste e re tani është krijuar dhe ofertimi do të vazhdojë deri më 30 maj, tha përfaqësuesi.

Botuar fillimisht në Live Science.

About Post Author