Sorkadhja me sy boje qielli-Sheqere Sina


Sheqere Sina

DATA-12-04- 2022

Moj vajze sorkadhe,sylaroshe,moj bukuri!

Moj vajze çapkane ,me bukuri te rralle,

Syte e tu shkendija ,ne strall

Ngado qe kthej koken ,ty te ndjej pas,

Me jep pak uje burimi , se po pelcas!

Floket ngjyre ari te shkelqejne ne sy,

Syri yt i bukur, mua me ka bere magji,

Me rrenqethet mishin,trupin pervelon,

Kur te flas ben sikur nuk degjon!

Ngado qe hedhe kembet , shkrihem me ty!

Nje çifte te persosur formojme une dhe ti.

Nje tufe me shkendija, syte e tu leshojne

Yjet edhe hena vetem per ty rrezatojne.

Te kuqelojne faqet, me arome pjeshke,

Nga lumturiate skuqen ,si molle vjeshte.

Floku yt i menda mendafshte, me ngjyre gruri,

cmend cdo njeri ne moshe burri,

Ne pranvere aroma jote,ere borsiloku,

mua moj flokeverdhe, shpirtin ma ngopi.

Dashuria si kembane,mua me trokiti,

Tek ti bjondine e bukur m’u ngjit shpirti.

Me duarte e arta mua me ke bere magji,

Moj bese e bukur me ate trup perri!

Me dashurine e zjarrte me ke lumturuar

Me shkelqimin tend , jeten ma ke ndriçuar.

Me embelsine e prinderit e mi, ti perqafon…

Dhe me sjelljen tende shtepine e hijeshon.

Kete portret per beses , bijen time shkrova,

Me gjakun e zemres , cdo varge e pikturova !….

About Post Author