Sot….dhe dje…Selman Hysi


Sot….

Dhe dje…

Nga Parku i qytetit Fier !

Para tre vitesh ky shatervan e hidhte ujet perpjet…

Ne mbremje dukej si nje oaz i vertete…

Imagjinat, si kur rronim ne lluks…

Dritat shumengjyreshe kishin akses…

Ne ballorin e Ish Fabrikes Miellit nje ekran gjigand vendosur…

Muzike,ndeshje futbolli,nje lokal kafe,sherbim i persosur…

Ata qe kishin mundesi,uleshin ne lokal…

Ne tavolina brenda,e jashte ne “bulevard..!:

Terhiqte vemendjen mosha e trete…

Anes bordurave ja shtronin me muhabet…

Ndonje syresh fliste per rritje pensioni…

Dikush tha te presim Tetorin…

Ka tre vjet qe “cylat” nuk e hedhin ujet perpjete…

Bashke me te,edhe sherbimi kafes na la shenden…

A thua qe ketu eshte gatuar ndonje korrupsion…

Apo inxhinieret nuk ja gjejne dote “kleçken” qe nuk punon..?

Goje te liga thone se edhe kinezet ketu deshtuan…

Qe “grykat e topave” nuk ju fuksionuan…

Çdo shkak/pasoje ka dhe nje arsyetim logjik…

Kur “grykat e topave” do te vendosen ne “gadishmeri” or mik..?!

……….

Ju paça,mos e vrisni mendjen fare,pushime te mbara,voten e keni marre ,tani e keni ne dore te “gatuani” nje tjeter pazar…!

…………..

Pensionist hesapi,ora e ngelur “mbrapa..!”

Do vije dhe koha jone “me jep tè tè jap!”

Gusht dhe nga nje grusht,gusht dhe gune…

Thone se vjeshta e pare ne Qeveri do kete furtune…

Po mos u merakosni or bosa…