Tani që Rusia ka sulmuar Ukrainën, Perëndimi duhet të përpiqet të ndalojë Putinin ?


Pas muajsh qëndrimi, Rusia më në fund ka pushtuar Ukrainën. Pyetja e madhe për Perëndimin tani është: A mund të ndalen Rusia dhe Presidenti Vladimir Putin ?

Putin njoftoi një sulm ndaj Ukrainës të enjten herët me orën lokale, duke shpallur fillimin e një “operacioni special ushtarak” që synonte atë që e quajti ”çmilitarizimin” e Ukrainës.

Në një fjalim televiziv, Putin tha se Rusia nuk ka në plan të pushtojë Ukrainën, por dëshiron të mbrojë qytetarët e saj. Ai lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim rrëqethës se çdo vend që do të përpiqet të ndërhyjë në veprimet e Rusisë do të përballet me “pasojat që nuk i kanë parë kurrë”.

Sulmet ruse filluan më pas në qytete në të gjithë vendin, me shpërthime të raportuara në disa qytete kyçe duke përfshirë Kievin, Odesën, Kharkivin dhe Mariupolin. 

Raporte të tjera zyrtare dhe dëshmitarë okularë kanë thënë se përveç sulmeve ajrore, tanket dhe trupat ruse kanë kaluar kufirin e Ukrainës në pjesë të ndryshme të veriut, lindjes dhe jugut të vendit dhe se granatimet ruse kanë vazhduar në vende të ndryshme, duke përfshirë ndërtesat qeveritare.

Në mesditën e së enjtes, ushtria e Ukrainës tha se Rusia e kishte sulmuar atë me më shumë se 30 sulme në infrastrukturën civile dhe ushtarake dhe kishte përdorur raketat e lundrimit Kalibr për ta bërë këtë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të enjten se “në ditët dhe javët në vijim, do të vijnë edhe më shumë [ushtarë], kështu që ne do të shtojmë më tej dhe po rrisim praninë tonë në pjesën lindore të aleancës,” u tha ai gazetarëve. megjithëse ai përsëriti se NATO nuk ka plane të dërgojë trupat e saj në Ukrainë.

Kremlini lëshoi ​​më shumë deklarata të enjten në mëngjes, duke thënë se Putini do të vendoste se sa do të zgjaste operacioni ushtarak “bazuar në përparimin dhe synimet e tij”.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, u tha gjithashtu gazetarëve se Ukraina duhet “në mënyrë ideale” të ”çlirohet”, por se “askush nuk po flet për pushtimin e Ukrainës” dhe kjo fjalë është “e papranueshme”, tha ai, sipas Reuters.

Zhvillimet janë një përshkallëzim tronditës pas muajsh tensionesh dhe shqetësimesh mbi synimet e Rusisë ndaj fqinjit të saj.

Sulmi i së enjtes vjen disa ditë pasi Putini njohu dy rajone të shkëputura në Ukrainën lindore si të pavarura dhe urdhëroi trupat ruse të hyjnë në rajon në një mision “paqeruajtës”, një pretendim që u tall nga shumë njerëz.

Ekspertët dhe zyrtarët menduan se ky mund të jetë një pararendës i një pushtimi më të gjerë të rajonit lindor të Donbasit të Ukrainës, por sulmi i së enjtes është më i madh dhe ka ardhur më shpejt nga sa kishin frikë.

Ekspertët besojnë se objektivi i mundshëm i Moskës në këtë veprim ushtarak është të detyrojë një ndryshim në udhëheqjen politike të Ukrainës dhe të instalojë një regjim pro-rus në Kiev.

“Bazuar në fjalimin e Putinit dhe valët fillestare të sulmeve, është e qartë se ne jemi në skenarin ‘e rëndë’, në të cilin Rusia kryen sulme të mëdha në të gjithë Ukrainën dhe synon të përmbysë qeverinë e Kievit përmes mjeteve ushtarake,” Henry Rome, drejtor i Kërkimet makro globale në Eurasia Group, thuhet në një shënim të enjten.

“Pavarësisht pretendimit të Putinit për të kundërtën, ka të ngjarë që kjo të përfshijë pushtimin e disa territoreve nga forcat ruse”.

Sulmi po trondit tregjet financiare globale, duke bërë  që kontratat e së  ardhmes amerikane të bien dhe  cmimet globale  të rriten. Tregjet evropiane janë vendosur të zhyten në të enjten e hapur pasi një konflikt ushtarak ka shpërthyer sërish në tokën e saj.

A mjaftojnë sanksionet?

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë ishin përpjekur të pengonin Rusinë nga nisja e një sulmi duke premtuar një breshëri sanksionesh të mëtejshme.

Në fillim të kësaj jave ata vendosën një sërë masash ndëshkuese ndaj individëve rusë, institucioneve financiare dhe borxhit sovran pas njohjes nga Rusia të zonave separatiste në Ukrainën lindore.

Presidenti amerikan Joe Biden premtoi më shumë masa për të goditur ekonominë e Rusisë pas fillimit të pushtimit. BE, e cila kufizohet me Ukrainën në perëndim, do të mbajë një takim urgjent të enjten për të diskutuar përgjigjen e saj. Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka quajtur veprimet e Rusisë një “ditë të errët për Evropën”, duke thënë se Moska duhet të ndërpresë menjëherë veprimet ushtarake.

Është e pasigurt nëse sanksionet janë të mjaftueshme për të penguar Putinin, duke pasur parasysh se një sërë masash të vendosura ndaj Rusisë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, nuk kanë arritur të dekurajojnë presidentin.

Ka pasur gjithashtu disa premtime për më shumë pajisje ushtarake që Ukraina të përdorë për t’u mbrojtur, por sa kohë mund t’i rezistojë agresionit nga forcat ruse është e pasigurt.

Timothy Ash, strateg i lartë sovran i tregjeve në zhvillim në BlueBay Asset Management, vuri në dukje të enjten se “Putini po vendos një perde të re të hekurt në Evropën në zhvillim. Të gjithë jemi më pak të sigurt për shkak të kësaj.”

“Perëndimi duhet të sanksionojë Rusinë për këtë,” shtoi ai.

Nga ana e saj, Ukraina po bën thirrje për ndihmë urgjente dhe të menjëhershme, me ministrin e Jashtëm të vendit, Dmytro Kuleba, duke postuar në Twitter një listë “për të bërë” për Perëndimin, duke bërë thirrje për më shumë armë dhe ndihmë financiare dhe humanitare.


Në një postim të veçantë në Twitter, Kuleba iu lut botës që të parandalojë Putinin që të shkaktojë dëme të mëtejshme në Ukrainë, duke thënë: “Bota mund dhe duhet ta ndalojë Putinin. Koha për të vepruar është tani.”

Vendet perëndimore, si SHBA dhe Britania e Madhe, e kanë mbështetur tashmë Ukrainën me disa ndihmë financiare dhe pajisje ushtarake. Ndërsa vendet e tjera evropiane kanë ofruar pajisje ushtarake për të përforcuar vendosjet e NATO-s në Evropën Lindore.

Ukraina nuk është anëtare e BE-së ose e NATO-s – aleanca ushtarake e formuar nga kombet e Amerikës së Veriut dhe asaj evropiane – dhe kështu NATO nuk është e detyruar ta mbrojë atë.

Si e tillë, ka pikëpyetje se sa larg do të shkojë Perëndimi për të ndaluar Ukrainën që të shtypet plotësisht nga Rusia dhe është e paqartë nëse SHBA dhe BE janë të gatshme të përgjigjen me mjete ushtarake.

Roma e Eurasia Group pret që të shpallet në të ardhmen e afërt një paketë e gjerë sanksionesh e krijuar për të izoluar Rusinë nga sistemi financiar global dhe për të dëmtuar rëndë ekonominë e saj.

“Kjo do të përfshijë shtimin e Shteteve të Bashkuara, nëse jo të gjitha, nga bankat më të mëdha të Rusisë në listën e shtetasve të caktuar posaçërisht, vendosjen e kufizimeve të reja të eksportit në teknologjinë e avancuar dhe zgjerimin e fushës së sanksioneve kundër oligarkëve dhe familjes së elitës politike,” tha ai. .

“BE dhe Britania e Madhe do të vendosin masa të ngjashme. Duke pasur parasysh ashpërsinë e veprimeve ruse, ne presim që politikëbërësit perëndimorë të shkojnë përtej planeve të tyre të skenarit më të keq, gjë që vë në lojë dëbimin e Rusisë nga sistemi i mesazheve financiare SWIFT. Gazsjellësi Nord Stream 2 do të anashkalohet për një kohë të pacaktuar.”Gjermani njfoti se po ndalonte procesin e miratimit te tubacionit masiv te gazit

i cili ishte projektuar për të dyfishuar importet e gazit të Rusisë në Gjermani dhe pjesën tjetër të Evropës.

Një luftë e re e ftohtë?

Presioni është tani mbi Perëndimin për të kundërshtuar qëndrimin gjithnjë e më agresiv të Rusisë, veçanërisht ndaj fqinjëve të saj dhe ish shteteve sovjetike si Ukraina, Gjeorgjia dhe Bjellorusia.

Ajo që e bën Ukrainën veçanërisht domethënëse është pozicioni i saj në krahun e djathtë të Evropës – shtëpia e disa prej demokracive dhe ekonomive më të mëdha dhe më jetëgjata në botë.

Presidenti rus ka lavdëruar prej kohësh “unitetin” e ukrainasve dhe rusëve, duke mbajtur fjalime dhe madje duke shkruar një ese mbi lidhjet historike, kulturore dhe gjuhësore midis kombeve. Të hënën, ai deklaroi se Ukraina u krijua nga tokat ruse dhe përsëriti se shpërbërja e BRSS, e cila bëri që Ukraina të bëhej një vend i pavarur, ishte një gabim.

Qeveria e Ukrainës, megjithatë, është përpjekur të lidhet me Evropën, duke aspiruar anëtarësimin si në BE ashtu edhe në NATO.

Ky strumbullar drejt Perëndimit është një mollë e madhe sherri për Putinin, i cili është i etur për të ruajtur sferën e ndikimit të Rusisë. Rusia ka kërkuar garanci ligjore se Ukraina nuk do të jetë kurrë në gjendje të anëtarësohet në NATO, gjë që do të sillte kufirin e aleancës ushtarake në territorin rus.

Kjo kërkesë është refuzuar nga Perëndimi, duke bërë që Rusia të pretendojë se shqetësimet e saj të sigurisë janë injoruar.

Roma, nga Eurasia Group, tha se sulmi i fundit nga Rusia dhe sanksionet e Perëndimit do të ketë “ndikime të gjera në ekonominë globale” dhe se “pushtimi rus do të shënojë fillimin e një lufte të re të ftohtë SHBA-Rusi, duke krijuar një këputje mes Uashingtonit dhe Moskës, kjo do ta bëjë të pamundur çdo gjë përveç diplomacisë më elementare.”

“Do të shënojë gjithashtu kthimin e një kufiri të madh të militarizuar në Evropë, duke rritur tensionet midis Rusisë dhe vendeve të NATO-s nga shtetet baltike në vendet në Detin e Zi. SHBA dhe NATO do të përballen me rrezikun e përhapjes së konfliktit në Poloni, Hungari ose Rumani … gjë që do të rrezikonte të tërheqë anëtarët e aleancës në konflikt. Së fundi, flukse të mëdha refugjatësh shfaqen në horizont,” paralajmëroi ai.

Për momentin, është e paqartë nëse Rusia ka fuqinë ushtarake për të pushtuar Ukrainën.

“Ndërsa ngritja ushtarake e Rusisë është e konsiderueshme, numri i trupave ruse është ende i pamjaftueshëm për të pushtuar dhe mbajtur pjesë të mëdha të territorit ukrainas, veçanërisht duke pasur parasysh rezistencën e pritshme të fortë lokale,” tha Andrius Tursa, këshilltar për Evropën Qendrore dhe Lindore në Teneo Intelligence. vini re të mërkurën në mbrëmje.

Ai tha se objektivi i mundshëm i Moskës ishte forca që Ukraina të pranonte kërkesat e Rusisë.

“Në fillim të kësaj jave, Putini ka paraqitur një grup të ri kërkesash për Kievin, të cilat përfshijnë (1) njohjen e Krimesë dhe Sevastopolit si territor rus; (2) heqja dorë nga planet për t’u anëtarësuar në NATO; (3) demilitarizimi i vendit; (4) negocimin e situatës në Donbas”, vuri në dukje Tursa.

Për të çuar përpara qëllimet e saj, Rusia mund të përdorë një sërë veprimesh, “përfshirë veprimet ushtarake që synojnë degradimin e aftësive mbrojtëse të vendit, duke shkaktuar viktima të konsiderueshme dhe duke dëmtuar infrastrukturën kritike me shpresën për një kapitullim të shpejtë nga pala ukrainase”.

Shkurtimisht, tha Tursa, Moska mund të përpiqet të përdorë një sërë taktikash për të destabilizuar dhe demoralizuar Ukrainën.

“Kjo mund të përfshijë akte terroriste në shkallë të gjerë, vrasje politike, sulme kibernetike mbi infrastrukturën kritike dhe veprime të tjera që synojnë të mbjellin kaos dhe të minojnë aftësinë e vendit si dhe gatishmërinë për të mbrojtur [veten]”.

Holly Ellyatt Cnbc

About Post Author