Te liqeni-Ruzhdi Keraj


( skicë)

Sot thon do t’baje t’xeht I madh ,dola heret per te liqeni.Asht aj pak fresk I nadjes qe t’knaq.Tuj ece ,vetem kadal kadal po me pelqen teraqilloku kur ndigjoj Hendel me klarinet.Ndala kamt ,dhe hodha syt ,jo larg ,ul ne stole me klarinet drejtu andej ka jam une nji burre ,burr duhet t’jete se e ka rras kapelen deri te syt ,I veshun me nji pal tuta blu. U afrova ai vazhdon e I bjene dhe pak dhe pushon hjek kapelen.Nuk ka floke ,asht I pa rrume diçka dalloj te syt por prap nuk me kujton kerkend.-

-Kam ndryshu shume -foli

-A t’vjen keq me t’than se nuk po te njohe ,Hendeli m’kujtoi nji shok ,kurse portreti i jot s’me kujton se jena njofte bashke-i fola

-Po filani -me tha emnin-te kujton ndonji shok te kahershem.

-U perqafum me njeni tjetrin sigurisht koha e gjate ma shume se 60 vjet pa u pa ,sado e forte kujtesa prap harrohet ndoshta t’met diçka si Hendeli qe me ktheu n’ato klasat e ftofta te liceut.E ftova per kafe

-S’te vjen turp te pish kafe me mu -foli dhe nuk desht me u ngrit prej stolit.I futa krahun dhe u ulem te kafja

-E du nji raki -qeshi ,dhe ma kujtoj dasmen te rromet.Kapercym murin e liceut dhe fillum ecjen deri te shpija ku bahet dasma ,çfar shpije çadra dhe nja du ksolla me drrasa ne nji fushe te vogel ne breg te lumit..Me dha fizarmoniken dhe fillum me ba aheng

-Ti nuk hangre azgja -qeshi -kishe merak me hanger me durt e tyne.

-Si e ke familjen?-e pyeta me ndrru tem.

-Jam vetem gruja me la heret nuk jeton ma ,dy djemt jane jashte por m’kan harru krejt, kam nji kasolle t’vogel e nji pension te vogel ,sa isha I ri hangra shume dasma ,tash nuk me merr kush se dun tjeter muzike prandaj dal ktu te liqeni e nxjerre leket e cingareve e t’rakise dhe çka tepron per ndonji byrek e ndonji buke.

-Me fal I thash ,t’lashe pa pune.Deshta me nxjerre do lek te vogla por u pendova ,mu duk se do ta fyjshe.

-Per dite del? -e pyeta

-Po-foli

-Atehere mos e pi kafen ne mengjez se e pijme bashke -I fola .Vetem lujti kryt dhe shkoj te stoli.Ndigjova tingujt e Hajden- ,po me pershendete qesha

Te liqeni dola mbas dy ditesh.Nuk e takova ma.E kerkoj per dite.As Hendel nuk ndigjoj ma .Me therri ne shpirte.

-Ndoshta ka ndrru vend-qetsoj vedin!