Te liqeni-Ruzhdi Keraj


TE LIQENI

(skice 2)

Mrame kam ba nji gjume te keq ,andrrat ma ngatrrun trunin aq shume sa u bane te padurushme dhe per me I hjeke prej vedit u zgjova dhe mora n’dore cel.Ora 4.e nadjes.U çova kadal mos me ba zhurme ,shkova te bufeja nxora nji shishe te vogel reakije, e futa ne çanten e zeze dhe rash prap por gjumin e kishin treme andrrat dhe syt shetitshin kot neper dhome.Ne oren 6 u çova ,u lava ,dhe fillova me u vesh kur me flet gruja

-A po del te hapesh zyrat ,asht heret –

U vesha mora do lek te vogla ne thesarin e pensioneve,mora çalsin mbylla deren dhe u futa ne ashensor.Bukuri ,jashte asht fresk.Shkova te byrektorja mora tre byrek me gjize.Te kioska mora nji paket cingare dhe hapa syte kur me tha shitsi sa bante paketa,ka kohe qe kam lane duhanin.Ngjis shkallet per te liqeni.Une baj per dite nji ore e gjys ecje e llogaris daljen nga shpija dhe kthimin ne shpi.Sot kam nji parandjenje te çuditshme dhe vendosa te rrotullohem rreth liqenit .E lodhshme pak per mu por sa mbrrina te shkolla ndigjoj nji klarinet .Me gufoj zemra.Asht gjall e mire qesha.Eca ne rruge ku kalojne njerzit nuk ishte ,e pashe ishte ule mbi bare mbshtet ne nji peme dhe po lunte nji kaba permetare U afrova ,nuk I fola dhe ndejta tuj e ndigju ,diçka ka ndryshu te ky njeri ,tingulli asht I gzushem ,nuk dihat por merr fryme me tane gjoksin.U afrova kur mbaroi

-Me gjete?-qeshi

-Pse u zhduke ?-I fola.Qe ba tjeter njeri I rruar I krehun kishte veshe nji kmishe te bardhe e pantallona gri,atlete te reja dhe kapele te re

-Po ky ndryshim ?e pyeta

-Ka ardhe djali dhe don me me marr me vete

-Sa mire -fola dhe e perqafova.-Tashti ule klarineten dhe ta bajme gezuar me raki e byrek

-i nzora prej strajcet byreket dhe I shtrova mbi leter nxora goten plastike hodha pak raki per vedi se ati ja dhashe shishen I dhashe edhe paketen e cigares

-Ndigjo ‘foli-Kjo asht per ty dhe t’kujtojme edhe Ferdin shokun tone te madh dhe lujti do pasazhe prej kocertit te Ferdit per klarinet.

Hangrem byreket pim raki ai ndezi cingaret dhe kur une ju luta te banim nji foto nuk pranoj -,ndoshta kur te kthehem prej jashte -me tha.U ndam ,une I lumtun dhe I qetsum ne shpirt!