Te liqeni-Ruzhdi Keraj


TE LIQENI

(skice)

Ngrihen heret ,pijne kafen dhe dalin e knaqen me freskun e nadjes.Kadal kadal çift pleqsh po hala shpind drejte dhe me kambet e veda ,ngjisin shkallet dhe fillojne ecin nen kangen e gjinkallave si bande qe shoqnon ecjen e tyne.Diku gruaja ndalet , I pelqen me marre rrezet e diellit qe ja shdrijne fytyren dhe ulet ne stol ,plaku vazhdon ecjen ,kamet I ndin mire edhe me nga pak mundet ,por vazhdon e shpejton pak hapin.Ece deri te vendi ku I pelqen

me u kthy ,I ka vu emen stadiumi I pleqve se shef pleq tuj u ushtru ne vegla.Pa m’rri te stoli ku rrin e shoqja pa nji gru te sh’ndosht qe u ngrit prej stolit.Si dha randesi as pritjes te shoqes me te qeshun

-E njofte? -e pyeti

-Jo ,kush ishte?e pyeti i shoqi

-Ish e dashuna jote -qeshi gruja

-Heu -thirri plaku -pse nuk me priti.

-M’pyeti e sata gru jam une ,se ke pase shume gra e I ke lshu -qeshi prap gruaja

-A ta tha emnin dhe kur e paskam pase te dashtun?-plaku filloi me u ba nervoz.

-Te la se mori vesht se kishe fmije

-Kulmi-po kush dreqin kenka kjo e dashtuna jeme ,paskam kene edhe me fmije-plake a lujte boll,tashti çou e t’kthehena ne shpi.Plaka I futi krahun por e qeshuna nuk I pushon

-Pse se nale-I thirri plaku

-T’pash qe po vjen dhe I thashe po te vjen I dashtuni jot ,kujtoj per nji qe po vinte me vrap dhe u çu e iku -qesh gruja me shpirte

-A ishte ndonji fare femne -qeshi plaku

-Kishte surratin si laken e ‘regjun ,me duket ishte e manget -qeshi gruja ,dhe çifti qe rujne hala nji fare zotnilleku edhe kur ecin ,fillun me zbrit shkallet tuj qeshe me te madhe!

C’ka s’ndine niri?!?!