“Thikat” ….e vitit 1989 e Neshat Tozaj!Selman Hysi


“Thikat” ….e vitit 1989 e Neshat Tozaj!

Dhe :

“Mamuthet” e demokracise…..

(Ripostim)

Dikur,ne “diktature”,la gjurme nje vlonjat…

Nje shkrimtar,skenarist,kriminalist, specialist…

Shume veprave letrare te Tij,u dha jete…

Romani “Thikat” 1989,goditi “tè tè vete…”

Menduam se ne demokraci do gjenim qetesine…

Por ne “mbuallem” pushke,thika, dinamit,babezine…

Cdo dite muaj,vit,gjemat u kthyen ne “tradite…”

Vrasje,plagosje,perdhunime,droge,hajduterit…

Korrupsion galopant,mbuallen politikanet…

Parat e popullit,per llukes,ne banga i siguruan…

Kush do tu kerkonte llogari…

Edhe kur vuadhen floririn e popullit Tij..

Po pse drejtesia jone kaq e “paafte…”

Nuk e kapi asnjehere “hajdutin”politikan per parat…

Siç duket,kete “fare”,politikanet e mbollen vete…

Prandaj me pasurite qe vodhen,fjeten si MBRET…

Nuk na mjaftuan vetem pasurit e mashtrimet…

Por “hodhen ne treg”,marrje jete…

Vrasje me arme,vrasje me mina,vrasje me thike…

Vlera e qytetarit, neperkembet,cdo dite ne rrezik…

32 vjet,vit pas viti,asnje analize “radioskopi…”

Vetem “perplasje” gangesteresh interesaxhi…

Edhe pse populli ju dha shume pushtet…

Asnjehere s’menduan, te ishin te VERTETE…

Edhe viti 2022 ,shume jete te marra…

Mbledhje qeverishe,para te harxhuara…

Nje opozite e dyzuar,teje e shkaterruar…

E ja,gjitheshka,”ua kemi lene”Aleateve Tane..!”