Ti s’me besove-Meri Kusi


Meri Kusi

Zemra i tradheton syte.
Pse nuk me besove?
Une nuk isha si gjithe’ te tjerat.
Te besova ty dhe veten.
Perpara se te njihja..

Dyshemeja eshte e mbuluar me shishe .
E iluzioneve qe rrotullohen naten.
Nje shije te hidhur ne goje me kujton.
Genjeshtrat qe thone: perrallat..

Ne mbremje jam e heshtur.
Ne mengjes i kendoj drites.
Me vjen keq per kohen qe iku.
Nga hiri i nates se perzhitur..!

Flas me petalin e perlotur te trendafilit.
Pse nuk me besove?
Vetem dashurine e kemi te ngrohte.
Se zemrat na i ka zene: trishtimi..!

Dyshemeja eshte e mbuluar me shishe.
E iluzioneve qe rrotullohen naten.
Nje shije te hidhur me kujton.
Genjeshtrat qe thone: perrallat..

Ne bote stinet jane: njelloj.
Dhe lulet qe celin.
Por ndryshon dashuria ‘ me gjithe shpirt.
Jane si: dielli qe digjet perdite..!