Tradhtia-Veronika Leshi


Kur ta ndigjova zerin tand

A e dine se shpirti sa me dhembe

E pys veten a eshte jete kjo dashuri

Kur e gjithe jeta te shkone me tradheti.

Une i kam kalu gjithmone kufit e mij

Dhe kte rradhe do te shkoj large tashti

Se lidhjen è mire qe kam pas me ty.

U prish cdo gja me ket tradheti

Ndoshta cdo gja mund te me mugojne

Sespse dhe jeta me mu u tregua genjshtare

Grindjet e shpeshta me larguan nga dashuria.

Tashti cdo gja do ta mbyll te vjetren

Ti gjej nje une gjej nje tjeter

Thash dhe u gezova dhe me celi nje lule ne jet

Por kjo lule u vyshke shpejte

Sikur u dogj mrenda dite nga dielli

Mu dogj nga dhurata qe me erdhe nga qielli

Te ndigjoja zemren kur bia ne gjume

Po ket gja nuk e kisha mendu ndojhere

Prap e pyes veten dhe theme

A do te me zej kjo zemer vend.

Cdo mu duk e cuditshme

Ket gja nuk e kam imagjenu

Se cdo gja tashme ishte lekund

Ma njeri tjetrin nuk e duam.