Udhëtimi në kohë i Rudi K.-Ruzhdi Karaj


(roman ne dorshkrim nuk asht autobiografik)

Kapitulli I pare.

-Une hesht se nuk mùnd te bertas ,te thrras fort jeta po me çmend-bertet Rudi K.para pasqyres ne dhomen bosh te konviktit ,shoket kishin dale heret me shku me studju.

-E pse t’studjoj kushedi ku do me tresin ,ne ndonji mal ti bi fyellit tuj kullot dhit -foli tuj hjedh peshqirin mbi shtrat bashke me sapunin e furçen e dhamve

-Rudi-ndigjoj qe e thirren,hapi dritaren .Kur ishte nervoz e donte me shry mbyllte dritaret hapte deren me pa a ka njeri ne korridore dhe ja fillonte kanges, sa ndigjonte ndonji kambe qe shkelte mbi çimento e ulte zanin ,se helbetet friga ja kishte ngushtu gabzherrin dhe zani delte si me surdin

-He ?

-A t’vi siper ,a ke ndonji tjeter ne dhome-foli vajza

-A ke lujt menç-i foli Rudi dhe levizi doren te kryt -mos ke shkallu?

-Hajde pra mos u vono

-foli vajza tuj I dhane nji puthje me dore

Rudi veshi pantallonat ishte me te mbathuna veshi kmishen bezhe ,kjo kemish desht e mori n’qafe ,u mblodhe org.e rinise per ngjyren e kmishes çokollat dhe ju kerku mos ta vishte ne shkolle ,kte kemishe ja kishin sjelle prej jasht.Sot nuk do te shkonte ne shkolle ,e para nuk I shkohej e dyta ishte gri me profesorin dhe e treta e kishte marre malli me e vesh kmishen qe hapej e mbyllej me zingjire ishte shume moderne.Vajza qe e pret jashte asht Suzi,studentja e juridicut.E bukur te zoti -thot shoku I vet Maksi ,piktori -dhe I lutet ta sjelle ne institut ti baje nji portret

-Aty flej-qesh Rudi -e du te tane per vedi.Suzi asht tamman me e dashte tane per vedi ,trup bukur me floket e mledhuna bisht me ate fustani e kuq qe ja nxirrte ne pahe trupin me syt e shkrum dhe me ate buzqeshjen qe te hjedh dekun -bertite Landa shoqja e kursit kur ja prezantoj.-

-Si e xune tane ate vajze ,ti nuk je as I bukur-qesh fort Landa

-Po Kuazimondo I bukur ishte kur

-Jo mor jo mos e qo deri aty ,ti simpatik je boll por jo sa ajo-e rregullonte Landa dhe I lshonte nji te çukitun ne faqe.Ishin shok te vjeter qysh ne te mesmen ,ishin prej nji qyteti edhe ne pushime delshin e shetitshin bashke ne piace.

-Ka do t’shkojme-i foli Rudi dhe I hodhi doren ne qaf.-

-A nuk po ma lshon nji-qeshi Suzi a po pret prej meje.

-Lene kete muhabet kena kohe-foli Rudi

-O zot sa I ftohte je -u acarru Suzi.Nji grup studentash kalun afer tyne .Konvikti I Rudit asht afer mencet

-Çfare fatit kane kto tralalat mor zot-foli nji student nji zgerfyll I gjat.

-T’kan xane rrugen tralat ty -bertiti Rudi dhe u kthy nga studentet qe po hynin ne mence

-Ik mor pirdhu -I folli zgerfylli

Suzi e mbertheu fort Rudin prej krahesh dhe e mur me vedi e fillun me ece

-Pse nuk me le-i bertiti Rudi dhe ja làrgoj krahun

-A don me shku me u rrahe ,shko ,sa m’flasin mu rruges me tane do kacafytesh ti o trim I Jutbines-qeshi Suzi

-Ku e ke synin e bukur me e ndal sot-qeshi Rudi me zor.

-Te Taivani qeshi Suzi ,mka shku mendja per Llazanja …

-Luj moj vendit -bertiti Rudi dhe nxori prej xhepit do lek te vogla -njikta kam sa per nji pakete cingare -foli dhe ja la Suzit ne dore.

-Suzi I mori me I fute ne xhep

–Cka ban moj jane lekt e cingareve -dhe ja mori leket prej doret Suzit.-M’prit ktu-foli Rudi dhe u soll me u largu

-Ku shkon mor Rud -I thirri Suzi

-Po shkoj e shes latat e drekes e te darkes dhe ndoshta na dalin.Suzi se mbajti te qeshunen,donte me fol se lente e qeshuna

-E pse po qesh?-u nxe Rudi

-Pse me lekt e dy latave do hajme te Taivani a me tane mend je kaq budall-,mezi foli Suzi se nuk e len e qeshuna

-Fol pra-foli Rudi

-M’sollen lek prej shpijet,qeshi Suzi dhe nxori lekt prej çante

-Une po vi por nuk du Llazanja ,do marr nj Krem karramel

-A ta fus krahun–qeshi Suzi

-Pa ngacmime ,-qeshi Rudi dhe ja mori doren Suzit por ja lshoi shpejt

-Te dogji

-Me pervloi ,-qeshen me shpirt!

Vazhdon