Vëzhguesit e UFO-ve viti 2022 mund të jetë një vit i vështirë


Adam Gabbatt  Theguardian

Vitin e kaluar ishte një kohë përparimi për UFO-t, pasi një raport historik i qeverisë nxiti mundësinë e vizitorëve jashtëtokësorë që më në fund të merren seriozisht nga të gjithë, nga senatorët,  një ish president e deri te Pentagoni.

Por viti 2022 mund të jetë edhe më i thellë, thonë ekspertët, pasi zhurma për zbulimin dhe zbulimin e UFO-ve vazhdon të rritet, dhe ndërsa projektet e reja shkencore na sjellin më afër se kurrë – potencialisht – zbulimit të jetës jo-tokësore.

Në qershor, Pentagoni publikoi një raport të shumëpritur mbi fenomenet ajrore të pashpjegueshme (UAP), nomenklatura tashmë e preferuar nga disa në komunitetin jashtëtokësor, i cili gjeti më shumë se 140 raste të UAP-ve që nuk mund të shpjegoheshin.

Raporti erdhi pas rrjedhjes së pamjeve ushtarake të  dokumentuara  në dukje ngjarje të botës tjetër  në qiell, dhe pasi dëshmitë e pilotëve të marinës ndihmuan për të destigmatizuar disi një temë që është përcaktuar prej kohësh nga teoritë e konspiracionit dhe pamjet e dyshimta.

Në përgjithësi, qasja e re e sinqertë ndaj  UFO vee ka emocionuar vëzhguesit e qiellit prej kohësh.

“Unë jam i sigurt se viti 2022 do të jetë një vit sizmik për UFO-t,” tha Nick Pope, i cili kaloi fillimin e viteve 1990 duke hetuar UFO-t për ministrinë britanike të mbrojtjes.

Në Kongres, ku një grup senatorësh dypartiak ka bërë presion për vite që qeveria të lëshojë më shumë informacion mbi UFO-t, dhe nga departamenti i mbrojtjes dhe komuniteti i inteligjencës amerikane, Papa tha se ndjen “një dëshirë të vërtetë për të kapur çështjen”.

“Unë mendoj se do të shohim seanca dëgjimore në Kongres për UFO-t,” tha Pope. “Unë gjithashtu mendoj se do të shohim publikimin e më shumë fotove dhe videove të ushtrisë amerikane të UFO-ve dhe dokumenteve shoqëruese. Disa nga këto mund të vijnë nga sinjalizuesit, por shumë prej tyre mund të publikohen nga vetë qeveria, ose në mënyrë proaktive, ose në përgjigje të kërkesave sipas Ligjit për Lirinë e Informacionit.

“Më në fund, mendoj se do të shohim më shumë dëshmitarë të kalibrit të lartë, duke përfshirë pilotët e linjave ajrore komerciale, ekuipazhin ushtarak ushtarak, operatorët e radarëve dhe oficerët e inteligjencës me njohuri të drejtpërdrejta për këtë temë.”

Ishte një grup pilotësh që e sollën çështjen në plan të parë në vitin 2021. Në një intervistë zbuluese  me 60 min, anëtarët e marinës amerikane u rreshtuan për të kujtuar përvojat e tyre të takimit me UFO-t në brigjet e Amerikës. Ndodhte aq shpesh sa takimet u bënë të zakonshme, tha Ryan Graves, një pilot i marinës në pension, për emisionin CBS.

“Çdo ditë,” tha Graves. “Çdo ditë për të paktën disa vjet.”

Për vite të tëra, pilotët kishin refuzuar të tregonin rrëfimet e përvojave të tyre të UFO-ve, të shqetësuar se mos etiketoheshin si kuzhinier ose do të kalonin për promovim. Llogaria e pilotëve të marinës iu dha besueshmëri, megjithatë, nga pamjet ushtarake të  rrjedhura që tregonin një object fluturues ovale pranë një anijeje të marinës amerikane në San Diego, dhe  video të vecanta që tregonin objekte në formë trekëndore që gumëzhinin përreth në qiell.

Raporti i qeverisë amerikane për UFO-t, i publikuar në qershor 2021, nxiti më shumë interes. Pentagoni studioi 144 incidente të raportuara nga pilotët ushtarakë midis 2004 dhe 2021 në përgatitjen e raportit. Zyrtarët ishin në gjendje të shpjegonin një nga incidentet – ishte një tullumbace – por pjesa tjetër mbetet një mister.

Që atëherë, Pentagoni, i shtyrë nga senatorët amerikanë Kirsten Gillibrand dhe Marco Rubio, ka hapur një zyrë të re për raportimin dhe analizimin e raporteve të UFO-ve, megjithëse disa në komunitetin e UFO-ve dyshojnë se qeveria nuk do të jetë  e gatshme me gjetjet e saj.

Megjithatë, ndërsa zhurma për informacion është rritur, interesi është rritur edhe nga komuniteti shkencor, dhe në vitin 2022 do të nisë një mori projektesh të reja, që synojnë veçanërisht zbulimin e jetës aliene.

Avi Loeb, profesori i shkencës Frank B Baird Jr në Universitetin e Harvardit, qëndron pas njërit prej tyre. Ai është kreu I Projektit , i cili synon të krijojë një rrjet teleskopësh të sofistikuar që do të skanojnë qiejt për objekte jashtëtokësore.

Projekti i financuar privatisht, i cili përfshin më shumë se 100 shkencëtarë, po ndërton sistemin e tij të parë të teleskopit në çatinë e observatorit të kolegjit të Harvardit dhe do të fillojë të funksionojë këtë verë. Loeb planifikon t’i bëjë të disponueshme publikisht gjetjet e projekteve.

Teleskopi do të përdorë kamera infra të kuqe për të bërë video të qiellit 24/7, dhe është i pajisur me një sensor radio, një sensor audio dhe një magnetometër për të zbuluar objekte jo-vizuale. Një kompjuter do të përdorë inteligjencën artificiale për të analizuar të dhënat, duke injoruar objekte si zogjtë, dronët, aeroplanët dhe meteorët, dhe duke i kushtuar vëmendje shtesë çdo objekti “që nuk është i krijuar nga njeriu”, tha Loeb.

“Ne po marrim një rrugë që nuk është marrë, kështu që mund të ketë fruta të varura, që askush tjetër nuk e ka zgjedhur sepse nuk është marrë,” tha Loeb.

Përkundër gjithë asaj që kërkimi i UFO-ve mund të bëhet i destigmatizuar, Loeb tha se fusha ende shikohet me përçmim nga disa astrofizikanë dhe akademikë të tjerë, gjë që mund të largojë shkencëtarët e rinj.

“Unë me të vërtetë dua që brezi i ardhshëm të jetë i lirë për ta diskutuar atë dhe që ai të bëhet pjesë e rrjedhës kryesore,” tha Loeb. “Shpresa ime është që duke marrë një imazh me rezolucion të lartë të diçkaje të pazakontë, ose duke gjetur prova për të, gjë që është mjaft e mundur në vitin ose dy vitet e ardhshme, ne do ta ndryshojmë atë.”

Projekti Galileo gjithashtu shpreson të përdorë të dhënat e mbledhura nga  Planet Labs , i cili përdor një flotë satelitësh miniaturë për të imazhuar të gjithë Tokën një herë në ditë. Duke shikuar lart e poshtë, gjasat për zbulim rriten.

Bashkëpunimi është i rëndësishëm, tha Loeb, pasi kërkimi i UFO-ve deri më sot ka qenë në rastin më të mirë donkishotesk. Por ata që pretendojnë mungesën e provave të jashtëtokësorëve do të thotë se jeta aliene nuk ekziston janë të gabuar, tha Loeb.

“Është njësoj si një peshkatar në plazh, duke parë oqeanin, duke thënë: ‘Ku janë të gjithë peshqit? Nuk shoh gjë?”, tha ai. “Dhe padyshim nëse nuk përdorni një rrjetë peshkimi, nuk do të gjeni asgjë.”

Të apasionuarit pas hapësirës për një kohë të gjatë janë gjithashtu me shpresë për ndikimin e teleksopit hapsinor Ëebb , më i madhi dhe më i fuqishmi i këtij lloji, të cilin Nasa e lëshoi ​​në dhjetor 2021. Kur të fillojë të funksionojë këtë verë, teleskopi Ëebb do t’u mundësojë astronomëve të skanojnë qiejt, duke parë prapa në kohën kur universi filloi të formohej për herë të parë, si dhe ndihmoni në studimin e ekzo-planeteve: botë që rrethojnë diej të tjerë.

Këto përpjekje të përbashkëta mund ta bëjnë vitin 2022 “një vit flamuri”, tha Leonard Dvid, dhe një gazetar që ka raportuar për industrinë hapësinore për më shumë se pesë dekada.

“Është një kohë e mrekullueshme për të qenë gjallë. Përfundimi është se diçka po vjen. Nuk mund të kesh kaq shumë njerëz që bëjnë kaq shumë kërkime dhe të dalësh i thatë,” tha David.

“Në një moment ne do të kemi një grumbull të dhënash shkencore që mbështesin gjasat që ne jemi një vend mjaft i zakonshëm këtu në tokë dhe ka shumë qytetërime aliene që janë atje.

“Duhet të fillojmë të mendojmë se nuk jemi vetëm. Është: sa e mbushur me njerëz është atje lart?”

Një sfond i shpeshtë i çdo diskutimi të jetës aliene është se si do të ndikonte te njerëzit këtu në tokë. Disa spekulojnë se fetë mund të tronditen deri në palcë, ose se mund të ketë një krizë masive ekzistenciale.

David tha se jashtëtokësorët, megjithatë, mund të jenë të vetëdijshëm për ne dhe të injorojnë qëllimisht planetin tonë, gjë që do të përfaqësonte një goditje po aq shkatërruese për ndjenjën e vetë-rëndësisë njerëzore.

“Unë nuk e di saktësisht se ku përshtatet Toka dhe pse ne do të jemi në fund të çdo vëmendjeje,” tha ai.

“Ne mund të jemi doltët e universit.”

Adam GabbattTheguardian