Viti i Ri Hënor 2022 paralajmëron Vitin e Tigrit


Redaktori i rubrikës :’Mistere”

Mbi një miliard njerëz në Kinë dhe miliona në mbarë botën festojnë Vitin e Ri Hënor, i cili në 2022 do të bjerë më 1 shkurt. Fillimi i festës përkon me datën e  hënës së re në Azi, e cila do të bjerë në 05:46 UTC të shkurtit. 1, 2022. Do të jetë ora 13:46 më 1 shkurt në Pekin. Do të jetë ora 12:46 e mëngjesit më 1 shkurt në New York City. Viti i Ri Hënor është një kohë për të nderuar hyjnitë dhe paraardhësit dhe për të qenë me familjen. Një kafshë përfaqëson secilin nga 12 vitet në zodiakun kinez. Në vitin 2022, është Viti i Tigrit.

Viti i Tigrit do të zgjasë deri më 2 janar 2023.

Kalendari dhe Viti i Ri Hënor

Në Kinë, Kalendari Greogorian  përdoret për jetën e përditshme. Por datat  kalendarit kinez  e kalendarit kinez vazhdojnë të përdoren për të shënuar festat tradicionale si viti i ri dhe festa e hënës së vjeshtës. Astrologjia kineze përdor kalendarin hënor për data të favorshme për dasma dhe ngjarje të tjera të veçanta.

Kalendari kinez është një kalendar hënor , me fjalë të tjera, një kombinim i kalendarit diellor dhe hënor. Ajo ka një histori të gjatë që përfshin disa  periudha dinsatike kineze që nga dinastia Shang rreth shekullit të 14 pes . Ekzistojnë disa cikle të ndryshme simbolike brenda kalendarit, të përdorura në astrologjinë kineze, që e bëjnë atë një masë të ndërlikuar dhe komplekse të kohës. Një muaj në kalendarin kinez përfshin një cikël të vetëm hënor. Dita e parë e muajit fillon gjatë hënës së re, kur asnjë rreze dielli nuk bie në hemisferën hënore që është përballë Tokës. Një cikël hënor, mesatarisht, zgjat 29.5 ditë, kështu që një muaj hënor mund të zgjasë 29 ose 30 ditë. Zakonisht, ka 12 muaj hënor në një vit kalendarik kinez. Për të arritur kalendarin diellor, i cili mesatarisht është 365,25 ditë në vit, një muaj shtesë i shtohet kalendarit kinez çdo dy ose tre vjet. Si rezultat, Viti i Ri Hënor bie në data të ndryshme çdo vit (në kalendarin Gregorian) midis 21 janarit dhe 21 shkurtit. 2022 është viti i tigrit

Një nga 12 simbolet e kafshëve të zodiakut kinez (Miu, Kau, Tigri, Lepuri, Dragoi, Gjarpri, Kali, Dele/Djapi, Majmuni, Gjeli, Qeni dhe Derri/Derri) përfaqësojnë çdo vit të kalendarit hënor kinez. Për vitin 2022, është radha e Tigrit. TravelChinaGuide.com thotë:

Tigrat, të konsideruar si të guximshëm, mizorë, të fuqishëm dhe të tmerrshëm, janë simboli i fuqisë dhe zotërisë në kulturën kineze. Në kohët e lashta, njerëzit zakonisht i krahasonin perandorët ose mbretërit me tigrat. Tigrat konsiderohen gjithashtu si një hyjni mbrojtës për fëmijët, dhe prindërit do të përgatisin këpucët dhe kapele me dizajne tigri për foshnjat e tyre.

Si të festoni Vitin e Ri Hënor

Nga dita e parë e Vitit të Ri Hënor (dita e hënës së re) deri në ditën e 15-të , festimet e Vitit të Ri Hënor janë të shumta. Çdo ditë ka një rëndësi të veçantë që ndryshon sipas traditave lokale. Por së pari, para ardhjes së vitit të ri, shtëpitë pastrohen tërësisht për të fshirë fatin e keq dhe për të mirëpritur fatin e mirë. Në natën e Vitit të Ri, familjet tradicionalisht mblidhen për të festuar dhe shijuar festa tradicionale të bollshme dhe për të përshëndetur vitin e ri me fishekzjarre në mesnatë.

Në ditët në vijim, festimet përfshijnë një sërë festash. Ka parada vallëzimi me dragonj ose luanë shumëngjyrësh. Ka ceremoni për t’u bërë homazhe hyjnive dhe paraardhësve. Fëmijët marrin para në zarfe të kuq dhe shkëmbehen dhurata. Anëtarët e familjes së zgjeruar udhëtojnë distanca të gjata për të vizituar njëri-tjetrin.

Festimi i Vitit të Ri Hënor tradicionalisht kulmon në ditën e 15-të me Festen e fenerëve   . Në këtë natë të hënës së plotë, familjet përzihen në rrugë duke mbajtur fenerë të ndezur, duke krijuar shpesh një shfaqje të bukur drite.

Folklori dhe Viti i Ri Hënor

Ekzistojnë disa ndryshime në mitologjinë e festimeve të Vitit të Ri Hënor. Shumica kanë të bëjnë me historinë e një përbindëshi të shëmtuar, gjakatar të quajtur”|  Nian “,që do të dilte natën e fundit të çdo viti për të shkatërruar fshatra dhe për të ngrënë njerëz. Një plak i mençur i këshilloi fshatarët të trembnin përbindëshin me zhurma të forta. Atë natë, ata i vunë zjarrin bambusë, ndezën fishekzjarre dhe u binin daulleve. Përbindëshi, i frikësuar nga zhurmat dhe dritat e forta, iku për t’u fshehur në shpellën e tij.

Në një version tjetër të mitit, një plak e bindi Nianin që ta kthente zemërimin e tij mbi përbindëshat e tjerë, jo mbi fshatarët. Para se të shihej duke hipur mbi Nian, plaku, në të vërtetë një zot, i këshilloi njerëzit që të varnin dekorime letre të kuqe në shtëpitë e tyre dhe të hidhnin fishekzjarre natën e fundit të vitit për të mbajtur larg Nianin.

Në ditën e parë të vitit të ri, fshatarët festuan, duke përshëndetur njëri-tjetrin me fjalët Guo Nian , që do të thotë “mbijetoni Nian”. Kjo traditë ka vazhduar edhe sot e kësaj dite, me Guo Nian tani që do të thotë “festoni vitin e ri”.

Festa më e madhe në botë e Vitit të Ri

Historikisht, Viti i Ri Hënor sinjalizon ardhjen e migrimit më të madh vjetor njerëzor në botë . Megjithatë, për shkak të pandemisë dhe varianteve të saj pasuese, ngjarja e udhëtimit masiv është ndalur përkohësisht. Qeveria kineze dekurajon udhëtimet gjatë pandemisë.

Përfundimi: Viti i Ri Hënor korrespondon me hënën e re, e cila bie më 1 shkurt 2022. Ky vit është Viti i Tigrit.

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *