Voyager 2: Vizita e parë dhe e fundit në Neptun


Deborah Byrd

 

Voyager 2 kalon pranë Neptunit, 33 vjet më parë

Tridhjetë e tre vjet më parë, më 25 gusht 1989, anija kozmike e NASA-s Voyager 2 bëri një fluturim afër Neptunit. Ai i dha njerëzimit pamjen e parë nga afër të planetit të 8-të të sistemit tonë diellor. Ai shënoi gjithashtu fundin e turneut të madh të misionit Voyager në 4 planetët gjigantë të sistemit diellor , Jupiterin, Saturnin, Uranin dhe Neptunin. Asnjë anije tjetër kozmike nuk e ka vizituar Neptunin që atëherë.

Ed Stone , një profesor i fizikës në Caltech dhe shkencëtar i projektit të Voyager që nga viti 1975, tha:

Programi planetar Voyager ishte me të vërtetë një mundësi për t’i treguar publikut se çfarë është shkenca. Çdo ditë mësuam diçka të re.

I mbështjellë me breza resh ngjyrë kafe dhe kobalti, planeti që zbuloi Voyager 2 dukej si një vëlla me ngjyrë blu për Jupiterin dhe Saturnin. Ngjyra blu në Neptun tregon praninë e metanit. Një stuhi masive, me ngjyrë rrasa, u quajt Pika e Madhe e Errët , e ngjashme me Njollën e Kuqe të Madhe të Jupiterit. Plus, Voyager 2 zbuloi gjashtë hëna të reja dhe katër unaza.

Voyager 2 bëri këto 2 imazhe të unazave të Neptunit më 26 gusht 1989, menjëherë pas afrimit më të afërt. Dy unazat kryesore të Neptunit janë qartë të dukshme. Dhe 2 unaza më të zbehta janë të dukshme me ndihmën e kohërave të gjata të ekspozimit dhe ndriçimit nga dielli. 

Voyager 2 gjithashtu vizitoi Triton

Gjatë takimit, ekipi inxhinierik ndryshoi me kujdes drejtimin dhe shpejtësinë e sondës në mënyrë që të mund të bënte një fluturim nga afër të hënës më të madhe të planetit, Triton . Fluturimi tregoi prova të sipërfaqeve gjeologjikisht të reja dhe gejzerëve aktivë që derdhnin materiale drejt qiellit. Kjo tregoi se Tritoni nuk ishte thjesht një top i fortë akulli. Edhe pse kishte temperaturën më të ulët të sipërfaqes nga çdo trup natyror i vërejtur nga Voyager: -391 gradë Fahrenheit (-235 gradë Celsius).

Voyager 2 drejt hapësirës ndëryjore

Përfundimi i fluturimit pranë Neptunit shënoi fillimin e Misionit Ndëryjor Voyager . Dyzet e pesë vjet pas nisjes, Voyager 2 dhe binjaku i tij, Voyager 1 (i cili kishte fluturuar gjithashtu nga Jupiteri dhe Saturni), vazhdojnë të dërgojnë dërgesa nga pjesa e jashtme e sistemit tonë diellor. Në kohën e takimit të Neptunit, Voyager 2 ishte rreth 2.9 miliardë milje (4.7 miliardë km) nga Toka. Sot është 12 miliardë milje (19 miliardë km) nga ne. Voyager 1 që lëviz më shpejt është 14 miliardë milje (22 miliardë km) nga Toka.

Arritja

Në kohën kur Voyager 2 arriti në Neptun, ekipi i misionit Voyager kishte përfunduar pesë takime planetare. Por planeti i madh blu ende paraqiste sfida unike.

Neptuni është rreth 30 herë më larg nga dielli se sa Toka. Pra, gjigandi i akullt merr vetëm rreth 0,001 herë sasinë e dritës së diellit sesa Toka. Në një dritë kaq të ulët, kamera e Voyager 2 kërkonte ekspozime më të gjata për të marrë imazhe cilësore. Por anija kozmike do të arrinte një shpejtësi maksimale prej rreth 60,000 mph (90,000 km/h) në krahasim me Tokën. Pra, një kohë e gjatë ekspozimi do ta bënte imazhin të paqartë. (Imagjinoni të përpiqeni të bëni një fotografi të një tabele në anë të rrugës nga dritarja e një makine me shpejtësi.)

Kështu që ekipi programoi shtytësit e Voyager 2 për të ndezur butësisht gjatë afrimit nga afër. Kështu, rrotullimi i anijes kozmike për të mbajtur kamerën të fokusuar në objektivin e saj pa ndërprerë shpejtësinë dhe drejtimin e përgjithshëm të anijes kozmike.

Marrja e sinjaleve të radios nga Neptuni

Distanca e sondës nënkuptohet nga koha kur sinjalet e radios nga Voyager 2 arritën në Tokë, ato ishin më të dobëta se fluturimet e tjera. Por anija kozmike kishte avantazhin e kohës. Voyagers komunikojnë me Tokën nëpërmjet Deep Space Network , ose DSN, i cili përdor disa antena radio. Ata janë në Madrid, Spanjë; Canberra, Australi; dhe Goldstone, Kaliforni. Gjatë takimit të Voyager 2 me Uranin në 1986, tre antenat më të mëdha DSN ishin 64 metra (210 këmbë) të gjera. Për të ndihmuar me takimin e Neptunit, DSN zgjeroi enët në 70 metra (230 këmbë). Ata përfshinin gjithashtu antena të afërta jo-DSN për të mbledhur të dhëna, duke përfshirë një pjatë tjetër 64 metra (210 këmbë) në Parkes, Australi. Dhe antena të shumta 25 metra (82 këmbë) në Very Large Array në New Mexico.

Përpjekja siguroi që inxhinierët të mund të dëgjonin Voyager me zë të lartë dhe qartë. Ai gjithashtu rriti se sa të dhëna mund të arrinin në Tokë në një periudhë të caktuar. Kështu, duke i mundësuar anijes kozmike të dërgojë më shumë fotografi nga fluturimi.

Duke qenë atje

Në javën që parapriu atë takim të ngushtë të gushtit 1989, atmosfera ishte elektrike në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Pasadena, Kaliforni, i cili menaxhon misionin Voyager. Ndërsa imazhet e marra nga Voyager 2 gjatë afrimit të tij në Neptun bënë udhëtimin katër-orësh drejt Tokës, anëtarët e ekipit të Voyager grumbulloheshin rreth monitorëve të kompjuterit përreth Laboratorit për të parë. Stone tha:

Një nga gjërat që i bëri takimet planetare të Voyager të ndryshme nga misionet e sotme është se nuk kishte internet që do të lejonte të gjithë ekipin dhe të gjithë botën të shihnin fotot në të njëjtën kohë. Imazhet ishin të disponueshme në kohë reale në një numër të kufizuar vendndodhjesh.

Por ekipi ishte i përkushtuar që t’i jepte publikut përditësimet sa më shpejt që të ishte e mundur. Pra, nga 21 gushti deri më 29 gusht, ata do të ndanin zbulimet e tyre me botën gjatë konferencave të përditshme për shtyp. Më 24 gusht, një program i quajtur Voyager All Night transmetoi përditësime të rregullta nga takimi më i afërt i sondës me planetin, i cili u zhvillua në orën 4 të mëngjesit GMT (9 pasdite në Kaliforni më 24 gusht).

Të nesërmen në mëngjes, zëvendëspresidenti Dan Quayle vizitoi laboratorin për të lavdëruar ekipin e Voyager. Atë natë, Chuck Berry, kënga e të cilit Johnny B. Goode u përfshi në Golden Record që fluturoi me të dy Voyagers, luajti në festimin e suksesit të JPL.

Voyagers ishin të suksesshëm dhe vazhdojnë edhe sot

Sigurisht, arritjet e Voyagers shtrihen shumë përtej asaj jave historike mbi tre dekada më parë. Të dy sondat tani kanë hyrë në hapësirën ndëryjore pas daljes nga heliosfera, flluskë mbrojtëse rreth planetëve e krijuar nga një rrjedhë me shpejtësi të lartë grimcash dhe fushash magnetike të shpërndara nga dielli ynë.

Ata po raportojnë përsëri në Tokë për “motin” dhe kushtet nga ky rajon i mbushur me mbeturina nga yjet që shpërthyen diku tjetër në galaktikën tonë. Ata kanë bërë hapin e parë të zbehtë të njerëzimit në oqeanin kozmik ku asnjë sonda tjetër operative nuk ka fluturuar.

Të dhënat e Voyager plotësojnë gjithashtu misione të tjera, duke përfshirë Eksploruesin e Kufirit Ndëryjor të NASA-s ( IBEX ), i cili po e ndjen në distancë atë kufi ku grimcat nga dielli ynë përplasen me materialin nga pjesa tjetër e galaktikës. Dhe NASA po përgatit Sondën Ndëryjore të Hartëzimit dhe Përshpejtimit (), që do të nisë në vitin 2024, për të përfituar nga vëzhgimet e Voyager.

Voyagers i dërgojnë gjetjet e tyre përsëri në antenat DSN me transmetues 13 vat, rreth fuqisë së mjaftueshme për të ndezur një llambë frigoriferike. Stone tha:

Çdo ditë ata udhëtojnë diku ku sondat njerëzore nuk kanë qenë kurrë më parë. Vite pas nisjes, dhe ata janë ende duke eksploruar.

Përfundimi: Kanë kaluar 33 vjet që kur Voyager 2 vizitoi Neptunin, si pjesë e turneut të madh të Voyagers në katër planetët gjigantë të sistemit tonë diellor. Deri më sot, asnjë anije tjetër kozmike tokësore nuk është kthyer në Neptun.

About Post Author