Vullkanet po përgatisin zgjidhjen e tyre për problemet gjeopolitike


Në Japoni ndodhi një shpërthim i fuqishëm i vullkanit Sakurajima, i 88-ti i vitit dhe i treti në dhjetor. Gjithashtu këtë muaj, Observatori Meteorologjik Japonez regjistroi shpërthimin e një vullkani në ishullin Iwo Jima dhe një vullkan nënujor pranë tij. Në anën tjetër të Tokës, në Siçili, banorët vendas admiruan shpërthimin e Etna-s, i cili tronditi plotësisht Islandën.

Në përgjithësi, çdo javë diku regjistrohet një shpërthim vullkanik. Kjo është shumë e zakonshme.

Një bukuri e frikshme që admirohet më së miri nga larg. Ky është vullkani Krakatoa që shpërthen. I njëjti që gjëmonte në mbarë botën gati një shekull e gjysmë më parë. Dhe në kuptimin e mirëfilltë si në vitin 1883, tingulli nga shpërthimi i tij rrethoi Tokën katër herë. Ai dëmtoi daullet e veshëve të marinarëve që ndodheshin në një distancë prej 40 miljesh nga epiqendra. Dhe tani historia duket se po përsëritet. Shkencëtarët po regjistrojnë sërish aktivitet vullkanik të paprecedentë në Indonezi.

Për më tepër, në fillim të dhjetorit, Marapi fqinj në ishullin e Sumatrës nxitoi pas Krakatoa. Njerëzit ishin në panik pasi disa vendbanime përreth duhej të evakuoheshin. Hiri i trashë fillimisht u ngrit në një lartësi prej 10 miljesh, dhe më pas ra poshtë, duke mbuluar gjithçka përreth.

Operacioni i aeroportit lokal u paralizua dhe 22 persona vdiqën. Këta janë alpinistë që po ngjiteshin në vullkanin piktoresk kur ai u zgjua papritur për të gjithë, pothuajse njëkohësisht me vëllezërit e tij italianë.

Dhe nëse Stromboli bëri vetëm pak zhurmë, duke trembur të gjithë lagjen, atëherë vullkani më i lartë aktiv në Evropë – Etna – i tregoi publikut admirues gjithçka menjëherë: hirin, shkëmbinjtë vullkanikë dhe magmën e nxehtë. Turistët rreshtohen për ta admiruar atë.

Sidoqoftë, japonezët iniciativë shkuan më larg. Për disa është një fatkeqësi natyrore, por këtu është një përvetësim territorial.

Nuk është deti që po vlon, por vullkani nënujor Nishinoshima që po shpërthen. Ishte aq produktiv sa u formua një ishull i tërë me diametër rreth 330 këmbë. Në vendin fqinj, vullkani fqinj Sakurajima, u zgjua. Është gjithashtu e pakëndshme në Islandë në anën tjetër të botës.

Qyteti i Grindavik është evakuuar. Intervista e kryebashkiakut ndërpritet në mënyrë të pacenuar nga lëkundjet. Pronarët e resortit të spa me famë botërore Blue Lagoon po numërojnë humbjet e tyre. Ai u mbyll për shkak të një shpërthimi të mundshëm të vullkanit Fagradalsfjall . Dhe e gjithë kjo ndodhi në planetin tonë në vetëm 2 muaj.

REKLAMIM. LËVIZNI PËR TË VAZHDUAR LEXIMIN.

Fillon një periudhë kur vullkanet bëhen më aktive. Kemi rreth 60-90 shpërthime vullkanike çdo vit.

Azia Juglindore, Lindja e Largët, Italia – gjeografia nuk është e rastësishme, siç shpjegojnë ekspertët.

Sigurisht, vullkanet janë të ndërlidhura. Ka zinxhirë të vegjël – një seri vullkanesh që qëndrojnë në një çarje tektonike. Ka më shumë zinxhirë globalë – unaza e zjarrit rreth Oqeanit Paqësor. Pjesërisht indiano-indonezisht, harku i këtyre zinxhirëve quhet “Unaza e Zjarrit”.

“Unaza e zjarrit” përfshin 328 nga 540 vullkanet e njohura për njerëzimin, një “humnerë skëterrë që përmbyt Tokën me zjarr” – siç e quajnë shkencëtarët unazën, e frikshme me “dimrin vullkanik”, parashikimi më pesimist.

Shumica e magmës nuk do të jetë në gjendje të shndërrohet në lavë. Prandaj, për shkak të shpërthimit, masa të mëdha hiri do të vërshojnë në qiell. Por nuk do të jetë vetëm hiri, por grimca guri të nxehtë. Kjo do të prekë të gjithë SHBA-në si dhe Kanadanë. Dhjetëra miliona njerëz brenda 600 miljeve do të vdisnin menjëherë. Nëse thithni hirin në mushkëri, ai do të kthehet në një përzierje të ngjashme me çimento.

Hiri i lehtë ngrihet në shtresat e larta të atmosferës, duke errësuar diellin dhe duke reflektuar rrezatimin diellor, pa një sasi të moderuar të të cilit jeta në Tokë është e pamundur. Me këtë zhvillim të ngjarjeve, temperatura në ekuator do të jetë rreth 0 ° C (32 ° F) dhe -50 ° C (-58 ° F) në zonën e mesme. Bimët do të vdesin, dhe bashkë me to të gjithë ata që marrin frymë oksigjen. Efekti është i krahasueshëm me “dimrin bërthamor”. Situata do të normalizohet për rreth 20 vjet, por jo të gjithë do të mbijetojnë. Për shembull, shkencëtarët kanadezë bënë një rrëfim të bujshëm. Rezulton se faktori i një meteori në rënie në vdekjen e dinosaurëve ka qenë paksa i ekzagjeruar gjatë gjithë kësaj kohe.

Ndryshimet klimatike të shkaktuara nga shpërthimet masive vullkanike shtruan skenën për zhdukjen e dinosaurëve, duke sfiduar idenë tradicionale që një meteorit i vetëm u dha goditjen përfundimtare gjigandëve të lashtë. Duke nxjerrë jashtë një milion kilometra kub shkëmb, vullkanet luajtën një rol kyç në ftohjen e klimës globale rreth 65 milionë vjet më parë.

Por vullkanet janë vetëm maja e ajsbergut pasi të gjitha gjërat më interesante, thonë shkencëtarët, ndodhin nën tokë. Shpërthimet janë pasojë e proceseve tektonike shumë më të frikshme, përkatësisht lëvizjes së pllakave litosferike.

Sizmologët paralajmërojnë se mundësia e një tërmeti të fuqishëm në Stamboll është 47%. Azia Juglindore, Lindja e Largët dhe Siberia janë gjithashtu nën kërcënim. Arsyeja, sipas një teorie, duhet kërkuar jo vetëm thellë nën tokë, por krejt papritur në hapësirë.

Ky vit është viti i aktivitetit diellor

Si rezultat, ne shohim një kaskadë tërmetesh që kalojnë nëpër territorin e globit. Ka periudha që përcaktohen pikërisht nga këto lidhje tokësore diellore-hënore, kur periudha e aktivitetit vullkanik bëhet më e dukshme. Sidomos kur vullkanologët fillojnë të na thonë se aktiviteti po rritet, numri i tërmeteve po rritet.

REKLAMIM. LËVIZNI PËR TË VAZHDUAR LEXIMIN.

Dhe planeti ynë po ndryshon ngadalë por me siguri. Revista shkencore autoritative “Science” shkruan se korja në rajonin e ekuatorit rritet. Kjo është e ashtuquajtura “Hipoteza e Zgjerimit të Tokës” – prandaj kataklizmat që ndodhin. Historitë fantastiko-shkencore janë të frikshme – globi thjesht mund të çahet në gjysmë dhe gjithçka do të shkojë në ferr. Njëherë e një kohë, superkontinenti Pangea u nda dhe tani duket se ka ardhur koha për të “mbledhur gurët”.

Nuk është e vështirë të merret me mend se çfarë do të thotë kjo për mënyrën moderne të njerëzimit. Ekonomitë e shumicës së vendeve, madje edhe ato të teknologjisë së lartë, do të shemben. Sasia e ushqimit do të reduktohet ndjeshëm. Uji i pijshëm do të bëhet veçanërisht i vlefshëm dhe do të fillojë një migrim i ri i madh i popujve. Pyetja kryesore është se ku? Në fund të fundit, gjeografia e së ardhmes është ende shumë e paqartë.

Parashikuar matematikisht

Kur analizohen të dhënat mbi anomalitë magnetike dhe oqeanike , llogaritet shkalla e shtrirjes së oqeanit dhe lëvizjes së pllakave dhe madje janë propozuar disa opsione për formimin e një kontinenti të ri. Australia do t’i afrohet Kinës dhe Japonia do t’i bashkohet Rusisë. E gjithë Afrika do të lidhet me Evropën. Deti Mesdhe do të zhduket.

Kjo është me të vërtetë mënyra më radikale për të zgjidhur mosmarrëveshjet territoriale dhe problemet gjeopolitike. E cila, duke pasur parasysh këtë zhvillim të ngjarjeve, do të duket thjesht një matinee për fëmijë. Në fund të fundit, njerëzimi nuk ka mësuar ende të përballet me një kërcënim të vërtetë global, pavarësisht se njerëzit si specie mund t’i mbijetojnë një katastrofe të tillë vetëm së bashku.