Zemra e djalit pendohet-Veronika Leshi


Zemra e djalit pendohet

Te ndjei perdite aromen tande nane

Qe kur ika nga shpia ne kurbet

Mendja te ti gjithmone me mbeti

Dhe nuk me mbante vendi vend prej sikletit

Ketu po heku te zit e ullirit

Ala buza nuk me ka buzeqesh

E shume me mendje te kerkova

Qe te vija kur celin lulet e prillit

Me kujtohet gjiri yte qe na ke dhane

Ma bane hallall moj nane

Se ke vujte ne shpirte me dhimje

Ne kurbet kam shiku punen time

Do te vij tek ti moj nana ime

Nuk do te rri ma penge me kto mundime

Se me mbete dite e nate ne mendje

Mendja jeme eshte ne mendjen tende

Do te vij atje qe te me qesh buza

Ta ndigjoi moj nane aromen tande

Tashti vone e kuptova se ke kene me vaj

Dhe buzeqeshjen time do vij ta dhuroj

Nane kam dashte shume here me ardhe

Por me shtynte leku i shkret

Po nuk cdo gja ne jete pasuria

Por ti moj nane na thojshe shndeti dhe femija