Zoja dhe Zoti D-Ruzhdi Keraj


ZOJA DHE ZOTI D.

(skice)

N’kafe .Asht heret ,hala nuk ka fillu t’xetit ato ulen ne vendin e tyne te preferum ,u gzun kur pane vendin bosh ,nuk ka shume njerz ,edhe ato qe jane kan dale heret me I shpetu te nxehtit.Kamarieri se I shef vjen me vrap merr porosine I,ka te preferum kte çift te vjeter se gjithmon I lajne diçka te vogel.

-Mbreme nuk ke gerhite

-Ma xune rradhen ti ,nuk pushove, si motorr

-Ja kepute rrenes ,pse s’me lujte

-Te fishkllova

-Une e ndigjova fishkllemen si neper te po thash se jam ne enderr dhe mu duk si fishkellime e jote e dikurshme kur me thirrje qeshi

-Sa e bukur bahesh kur qesh,ta baj nji foto

-A po e len at pune ,iken fotot

-Prit moj prit ke edhe pak ,sillu ka une

-A po e len ate pune se u ngrita

-Qesh

-Ma zure kafen ne fyt-thirri dhe vuni doren para ftyret.Edhe tash pleq duken mire ,ai asht ma I lodhun helbete I ka disa vjet ma shume ajo ndriçon,askush se beson per vjet qe ka..Shpesh bahen nostalgjik ,kujtohen per kohen kur mblidheshin nato tavolina me pak gjana por me shume gzim.-Tani -thot e deshprume- ,jane mbyll dyrt se jan mbyll zemrat.Kur gzimi I te ndejtunit bashke ,shperthente dhe njerzit nuk pytshin kur shpit mbusheshin plot çka hangra e çka piva e ku fjeta e si fjeta ,netet kishin gzimin e jetes e dashnise midis njerzve.

-A t’moren ato t’ujt ne cerrr? ,-e pyeti zoti D.

U pendu qe e pyeti,ka do kohe qe nuk I bjen zilja

e celularit nga njerzit e saj

-Po m’gacmon fort ,çte gjeti? -foli e nervozume

-Po fol nji fjale ,se te iku buzqeshja ,vetullat e rame dhe buzet e shterngume mi len mu ,une jam *vullkani qe flej I fashitun*-qeshi , e ngacmoi se e dinte se ajo si shkrimtare do

vazhdonte me vargjet e poetit qe e kishte per zemer.Shkrun bukur ,librat I kan sukses.Lexusi I par asht ai ,zoti D ,avokati pa plange e pa shtepi ,qe e la te kenunit I ndershem.

-Po t’vjen ai me pare-e ngacmoi zoja D te shoqin.Ai me pare u kaloj afer I pershndeti me kry dhe u ul larg tyne ne nji tavoline me nji vajze te re te bukur.

-Sa I pa turp asht -foli zoja D .-Ka harru kur edhe kafshten e fundit edhe pese lekshin e fundit ja jepshe se te vinte keq per te

-Ti ke shkru roman moj e dashur “Kan humbe zemrat”,a nuk e ke personazh edhe kte

-Ngrihemi ,-foli zoja D,-po ta ban me dore

-Une nuk kam sy mrapa qe ta shof moj zoja jeme ,ecim!